Skażenie Odry - poszkodowani przedsiębiorcy dostaną wypłaty. W ustawie warunek dot. spadku przychodów

Rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze. Przedsiębiorcom, którzy podejmują działalność wzdłuż Odry i ucierpieli z powodu katastrofy ekologicznej, będzie przysługiwać rekompensata. Będą musieli jednak dowieść, że ich przychód spadł z powodu zanieczyszczenia co najmniej o połowę. Szczegóły projektu zostaną przedstawione w czwartek.

Od kilku tygodni Polacy zastanawiają się, kto i w jaki sposób zatruł Odrę. Obecnie najbardziej prawdopodobną hipotezą wyjaśniającą przyczyny katastrofy ekologicznej w Odrze jest ta dotycząca obecności w rzece złotych alg, które sprawiają, że woda stała się trująca dla zwierząt. Odpowiedzialny za ich pojawienie się jest jednak człowiek, ponieważ gdyby do rzeki nie spuszczano zasolonych wód, w których żyje złota alga, glon by umarł. Wśród podmiotów, które ucierpiały na zaniszczeniu rzeki, są też przedsiębiorcy - niektórzy z nich będą mogli liczyć na pomoc rządu.

Zobacz wideo Mieszkanka nadoodrzańskiej miejscowości o objawach, które zauważyła u siebie i bliskich po kontakcie z wodą

Zanieczyszczenie Odry. Rząd obiecuje pomoc przedsiębiorcom

Ustawę o pomocy dla przedsiębiorców przygotowały resorty rodziny oraz rozwoju i technologii. 

- Projekt dotyczący pomocy przedsiębiorcom, którzy podejmują działalność wzdłuż Odry i są związani częściowo z efektami finansowymi w związku z tą rzeką, był dzisiaj przedmiotem głosowania obiegowego Rady Ministrów - powiedział Piotr Müller na konferencji prasowej, cytowany przez portal 300polityka.pl.

Ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg w środę po godzinie 17, że rząd w trybie obiegowym przyjął projekt ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją na Odrze. 

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Odra. Szczegóły pomocy dla przedsiębiorców w czwartek 

- Projekt przewiduje, że o pomoc będą mogli ubiegać się nadodrzańscy przedsiębiorcy m.in. z branży turystycznej, gastronomicznej i sportowo-rekreacyjnej, których przychody w okresie określonym w ustawie spadły co najmniej o połowę - przekazała ministerka rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, cytowana przez RMF FM

Szczegóły projektu zostaną przedstawione w czwartek o godzinie 15:00 na wspólnej konferencji prasowej  ministerki Marleny Maląg, wiceministra rodziny Stanisława Szweda oraz wiceministerki rozwoju i technologii Olgi Semeniuk, Także jutro Marlena Maląg ma rozmawiać z przedsiębiorcami o projekcie ustawy i obecnej sytuacji ich firm w obliczu katastrofy ekologicznej. Spotkanie ma odbyć się w formie wideokonferencji.

Odra. Pomoc dla przedsiębiorców we wrześniu

- Jestem przekonana, że przygotowane przez nas rozwiązanie pomoże utrzymać dziesiątki tysięcy miejsc pracy - zapewniała Maląg, cytowana przez RMF FM.

Wiceminister infrastruktury Marek Gróbarczyk powiedział na sejmowej komisji, że przedsiębiorcy znad Odry pierwsze odszkodowania otrzymają we wrześniu. Środki będą pochodziły z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, ich wojewódzkich oddziałów, ministerstwa rolnictwa oraz Wód Polskich

Więcej o: