Tego lata wysokie temperatury przez długi czas utrzymywały się w większości krajów europejskich. Dzięki temu przetrwało więcej gniazd os, przez co teraz owadów jest wyjątkowo dużo. Urodzaj owoców tego lata również jest wysoki, co sprawia, że wiele z nich zalega w ogrodach czy sadach.
Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.
Upalne lato wpłynęło na ilość owoców, które dojrzewały w sadach i ogrodach. Osy miały więc większą sposobność do znalezienia pokarmu. Wysokie temperatury wpłynęły na szybką fermentację jabłek i gruszek, więc owady miały bezpośredni kontakt z alkoholem. Owady z wielką ochotą na nich żerowały, co poskutkowało ich upojeniem. Badacze z British Pest Control Association ostrzegają przed "szybkim upiciem się" owadów - przekazuje "Daily Star". "Tego lata nastąpił ogromny wzrost populacji os, ponieważ uwielbiają gorącą i suchą pogodę. Nie lubią zimna i wilgoci, więc to lato - najgorętsze od 50 lat było idealne" - informuje "Daily Star". "Gniazda są bardzo aktywne i się powiększają. Ale kiedy larwy rozwijają się i przestają potrzebować os robotnic, trochę wariują, próbując znaleźć słodycze, które zaspokoją ich zachcianki" - dodaje "Daily Star". "Typem os, który sprawia najwięcej problemów, są tzw. osy niemieckie, które powodują szczególnie bolesne ukłucie" - informuje Paul Bates z Cleankill Pest Control, cytowany przez "Daily Express". Osy wędrują teraz do pozostałych krajów Europy.
Tego lata rekordowo wysokie temperatury odnotowano w Hiszpanii oraz Portugalii, gdzie termometr wskazywały nawet 50 st. C. W Wielkiej Brytanii odnotowano najwyższe temperatury od 50 lat, dochodzące nawet do 40 st. C. Podobnie było w Polsce, gdzie najwyższą temperaturę tego roku zanotowano 19 czerwca, gdy w Słubicach odnotowano 38,3 st. C.