Niemieckie osy atakują. Owadom zaszkodziło upalne lato i urodzaj owoców. "Szybko się upijają"

Brytyjscy naukowcy ostrzegają przed inwazją niemieckich os. Wysokie temperatury sprawiły, że owadów przybyło, są wyjątkowo wielkie oraz "upijają się", korzystając ze sfermentowanych owoców.

Tego lata wysokie temperatury przez długi czas utrzymywały się w większości krajów europejskich. Dzięki temu przetrwało więcej gniazd os, przez co teraz owadów jest wyjątkowo dużo. Urodzaj owoców tego lata również jest wysoki, co sprawia, że wiele z nich zalega w ogrodach czy sadach.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo W Kobyłce powstaje papier, który kochają pszczoły

Pijane niemieckie osy. Zawiniły upały i urodzaj owoców

Upalne lato wpłynęło na ilość owoców, które dojrzewały w sadach i ogrodach. Osy miały więc większą sposobność do znalezienia pokarmu. Wysokie temperatury wpłynęły na szybką fermentację jabłek i gruszek, więc owady miały bezpośredni kontakt z alkoholem. Owady z wielką ochotą na nich żerowały, co poskutkowało ich upojeniem. Badacze z British Pest Control Association ostrzegają przed "szybkim upiciem się" owadów - przekazuje "Daily Star". "Tego lata nastąpił ogromny wzrost populacji os, ponieważ uwielbiają gorącą i suchą pogodę. Nie lubią zimna i wilgoci, więc to lato - najgorętsze od 50 lat było idealne" - informuje "Daily Star". "Gniazda są bardzo aktywne i się powiększają. Ale kiedy larwy rozwijają się i przestają potrzebować os robotnic, trochę wariują, próbując znaleźć słodycze, które zaspokoją ich zachcianki" - dodaje "Daily Star". "Typem os, który sprawia najwięcej problemów, są tzw. osy niemieckie, które powodują szczególnie bolesne ukłucie" - informuje Paul Bates z Cleankill Pest Control, cytowany przez "Daily Express". Osy wędrują teraz do pozostałych krajów Europy.

Wyjątkowo wysokie temperatury w wielu krajach Europy

Tego lata rekordowo wysokie temperatury odnotowano w Hiszpanii oraz Portugalii, gdzie termometr wskazywały nawet 50 st. C. W Wielkiej Brytanii odnotowano najwyższe temperatury od 50 lat, dochodzące nawet do 40 st. C. Podobnie było w Polsce, gdzie najwyższą temperaturę tego roku zanotowano 19 czerwca, gdy w Słubicach odnotowano 38,3 st. C.

Więcej o: