Wiceprezes PAN alarmuje: To największa susza od kilkuset lat. Objęła 45 proc. terytorium UE

Wiceprezes Polskiej Akademii Nauk hydrolog prof. Paweł Rowiński powiedział, że dane naukowe wskazują, iż w tym roku możemy mieć do czynienia z najgłębszą od 500 lat suszą w Europie. Również inne kontynenty są zagrożone wysychaniem rzek, jezior oraz obniżaniem się poziomu wód gruntowych.

Na antenie Polskiego Radia 24, prof. Paweł Rowiński wyjaśniał, że zagrożenie suszą to skutek zmian klimatycznych obserwowanych od kilkudziesięciu lat. Przypomniał, że jeszcze w latach 80. ubiegłego wieku w Polsce gorących i bezdeszczowych dni było zaledwie kilka w ciągu roku. Teraz takich dni jest kilkanaście.

- Podobna sytuacja jest na południu Europy. Ta susza dotknęła niektóre obszary, ale przez niektóre rozumiemy 45 procent terytorium Unii Europejskiej. To jest potężny obszar - mówił prof. Paweł Rowiński.

Zobacz wideo Niski poziom wody w Wiśle. Nagraliśmy, jak susza wpłynęła na rzekę w stolicy

Susza. Hydrolog z PAN zwraca uwagę na konieczność zmian

Ekspert podkreślił, że konieczna jest zmiana świadomości społecznej i oszczędzanie dostępnej wody zarówno poprzez wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, jak i indywidualne zaangażowanie.

Hydrolog zaznaczył również konieczność zatrzymywania wody opadowej poprzez rozproszoną retencję. Pozwoli to na znacznie lepszą gospodarkę wodną i zwiększenie poziomu wód gruntowych.

Ważnym elementem walki z suszą hydrologiczną jest również tworzenie terenów zalewowych oraz planowanie zieleni miejskiej w taki sposób, by zatrzymywała ona wodę na dłużej. Konieczne mogą być również zmiany w technologii rolniczej dążące do oszczędzania wody.

Więcej o: