Instytut Rybołówstwa Śródlądowego: W Odrze zginęły jesiotry. Prace nad ich przywróceniem trwały od 30 lat

Szef Instytutu Rybołówstwa Śródlądowego w Olsztynie dr Grzegorz Dietrich przekazał w rozmowie z PAP, że w Odrze zginęły jesiotry, które od 30 lat naukowcy próbowali przywrócić w polskich rzekach.

- Jako ikrzynki przywieźliśmy je z Kanady, 17 lat czekaliśmy aż samica dojrzeje, gdy to się stało, rozmnożyliśmy je i wpuściliśmy do Odry. A teraz usnęły te nasze jesiotry - powiedział Polskiej Agencji Prasowej dr Grzegorz Dietrich (cytat za Radiem Opole). Szef Instytutu Rybołówstwa Śródlądowego stwierdził, że to "potworna strata".

Zobacz wideo Sejmowa komisja w związku z katastrofą ekologiczną na Odrze. Anna Paluch zaczęła mówić o... Trzaskowskim

Dodał, że nad planem restytucji jesiotrów w Polsce pracowano od 30 lat. Kilka jesiotrów znaleziono wśród martwych ryb z Odry. - W Odrze zginęły przede wszystkim duże ryby, drapieżniki. Dlatego ich szanse na przeżycie są małe. Przekonamy się, czy jakieś przetrwały - powiedział dr Dietrich. 

Od końca lipca obserwowany był pomór ryb w Odrze na odcinku od Oławy w dół biegu rzeki. 12 sierpnia został wprowadzony zakaz wstępu do Odry w województwach zachodniopomorskim, lubuskim i dolnośląskim. Pierwsze informacje o śniętych rybach w Odrze pojawiły się pod koniec lipca.

Wyniki z laboratorium w Wiedniu

W środę Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o wynikach badań toksyn w glonach z Odry. - Dzisiaj otrzymaliśmy wyniki badań z laboratorium Uniwersytetu Wiedeńskiego, do którego przekazaliśmy próbki. Były to badania toksyn w glonach. Są one tożsame z wynikami, które wcześniej otrzymaliśmy na Uniwersytecie Gdańskim - przekazała na konferencji prasowej wiceszefowa resortu Małgorzata Golińska. Jak dodała, na wyniki dotyczące zawartości toksyn w rybach i małżach będzie trzeba jeszcze poczekać. - Wiele wskazuje na to, że przyczyną śnięcia ryb była ichtiotoksyna ze złotych alg. Wciąż trwają kluczowe badania, które będą mogły nam odpowiedzieć jednoznacznie czy nasza hipoteza się potwierdza. Poszukujemy również odpowiedzi na pytanie, co spowodowało wyrzut tych toksyn - poinformowała. 

Więcej o: