Pakistan. Rośnie liczba ofiar śmiertelnych powodzi. Skutki żywiołu odczuwają miliony osób

Do 1265 wzrosła liczba osób, które zginęły w wyniku powodzi, które dotknęły Pakistan. Katastrofalne skutki żywiołu odczuły 33 miliony ludzi. Premier Pakistanu Shehbaz Sharif zapewnił w sobotę, że "budowa i renowacja dotkniętych powodzią autostrad i mostów przebiega w szybkim tempie", a w wielu miejscach przywracane są dostawy prądu.

Liczba ofiar śmiertelnych powodzi w Pakistanie wzrosła w sobotę o kolejnych 57 osób, w tym 25 dzieci - podała agencja Reuters. Łącznie mowa o 1265 zabitych (wśród nich jest 441 dzieci).

Skutki intensywnych opadów deszczów monsunowych, które doprowadziły do powodzi, dotknęły ponad 33 miliony osób. Do sytuacji przyczyniło się również topnienie lodowców w górach na północy. Pakistańskie władze wskazują wprost, że powodzie są skutkami zmian klimatycznych.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Premier Shehbaz Sharif przekazał w sobotę, że doszło do poważnych uszkodzeń sieci energetycznych w prowincjach Beludżystan, Sindh i Chajber Pasztunchwa. Pogratulował służbom, które "pracowały dzień i noc, aby zapewnić przywrócenie elektryczności". "Dostarczenie energii elektrycznej do dotkniętych obszarów było z pewnością dużym wyzwaniem" - zaznaczył szef rządu.

Powodzie w Pakistanie Pakistan. Ogromne powodzie pustoszą miasta, jedna trzecia kraju pod wodą

Wiele dróg i mostów w kraju zostało podmytych, co spowodowało odcięcie części rejonów od świata. Sharif zaznaczył jednak, że przywrócono ruch na najważniejszych autostradach w kraju. "Budowa i renowacja dotkniętych powodzią autostrad i mostów przebiega w szybkim tempie" - podkreślił we wpisie na Twitterze.

Zobacz wideo Zobacz także: Niechlubny rekord Bałtyku. Ma największe martwe strefy na świecie

Pakistan. Katastrofalne powodzie

Monsunowe nawałnice spustoszyły również ogromne połacie upraw. Wiele artykułów żywnościowych stało się niedostępnych dla najuboższych. Ceny cebuli i pomidorów - składników większości pakistańskich posiłków - wzrosły o 40 procent.

Wstępne szacunki wskazują, że odbudowa kraju po powodzi może kosztować ponad 10 miliardów dolarów. Pod koniec sierpnia premier Shehbaz Sharif zaapelował o pomoc międzynarodową. - Uroczyście przysięgam i zobowiązuję się, że każdy grosz zostanie wydany w bardzo przejrzysty sposób. Każdy grosz trafi do potrzebujących - zaznaczył.

Do tej pory ONZ przekazało Pakistanowi na walkę ze skutkami powodzi 7 milionów dolarów, pochodzących z przekierowania środków z istniejących programów w celu zakupu żywności, wody i środków medycznych. Dodatkowe 3 miliony dolarów przekazał fundusz reagowania kryzysowego ONZ.

Docelowo ONZ chce, by Pakistan otrzymał 160 mln dolarów wsparcia w ramach pomocy nadzwyczajnej. Wsparcie finansowe dla Pakistanu zapowiedziały też m.in. Stany Zjednoczone. W sobotę w Islamabadzie wylądował samolot z Francji z pomocą humanitarną.

****

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: