Miał węglowy został zakazany w 2020 r. Jest niebezpieczny dla środowiska, a PGG będzie go sprzedawać

Miał węglowy został w 2020 roku zakazany, ponieważ przyczyniał się do zanieczyszczenia powietrza oraz powstawania smogu. Miał zawiera m.in. szczególnie niebezpieczny pył zawieszony PM2,5 oraz drażniący drogi oddechowe dwutlenek siarki. Mimo to pojawił się w sklepie Polskiej Grupy Górniczej.

"Już w najbliższych dniach na www.sklep.pgg.pl pojawi się miał, który ma wielu zwolenników, nie tylko w ogrodnictwie, ciepłownictwie, ale i wśród gospodarstw domowych" - poinformowała w komunikacie Polska Grupa Górnicza

Zobacz wideo Brak węgla na rynku podbije jeszcze bardziej ceny prądu?

PGG wprowadziła do sprzedaży zakazany miał węglowy

W dalszej części komunikatu czytamy: "Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż miał węglowy to stosunkowo tani środek grzewczy o dobrej wartości opałowej, a możliwość zmieszania go z węglem o grubszym uziarnieniu pozwala dodatkowo na podniesienie kaloryczności opału i zapewnienie optymalnego stosunku jakości do ceny".

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Informacja Polskiej Grupy Górniczej dotycząca możliwości zakupu miału węglowego, jest zaskakująca z uwagi na to, że od lipca 2020 roku sprzedaż tego opału prywatnym użytkownikom oraz firmom, które chciały spalać miał w kotłach o mniejszej mocy niż 1 MW, została zakazana - przypomina legaartis.pl. Portal zauważa, że PGG omija zakaz, umieszczając informację, że miał musi być stosowany w urządzeniach do tego przystosowanych. Rekomenduje także "stosowanie paliw zgodnie z instrukcjami dostarczonymi przez producenta kotła".

Czym jest miał węglowy i dlaczego jest zakazany? 

Miał węglowy to drobny węgiel kamienny, który przypomina żwir lub piasek. "Taka forma niekorzystnie wpływa na parametry opałowe miału. Przede wszystkim zawartości wilgoci oraz popiołu, czyli materiału niepalnego. W miale najgorszej jakości wilgotność może przekraczać 20 proc., a zawartość popiołu dochodzić nawet do 30 proc." - czytamy na portalu najlepszyekogroszek.pl.

Miał węglowy został zakazany, ponieważ przyczyniał się do zanieczyszczania powietrza oraz powstawania smogu. Zawiera szkodliwy pył zawieszony PM10 i PM2,5, potencjalnie rakotwórczy bezno[a]piren oraz dwutlenek siarki, który drażni drogi oddechowe. 

Więcej o: