Śnięte ryby w Kanale Gliwickim. Wojewoda zakazał korzystania z jednego z odcinków

Wojewoda śląski Jarosław Wieczorek wprowadził na terenie województwa zakaz korzystania z wód Kanału Gliwickiego. Zakaz obejmuje odcinek od zachodniej granicy województwa śląskiego do śluzy Rudziniec. Powodem tej decyzji są martwe ryby, które w sporych liczbach są odławiane z kanału.

Ogłoszone we wtorek rozporządzenie wojewody śląskiego obowiązuje do poniedziałku włącznie. 

"Zakaz dotyczy w szczególności: spożywania wody, wchodzenia do wody, kąpieli, połowu i spożywania ryb, pojenia zwierząt gospodarskich i domowych, używania wody do celów gospodarczych – w tym podlewania, uprawiania sportów wodnych i turystyki oraz innych działań wiążących się z bezpośrednim kontaktem z wodami III sekcji Kanału Gliwickiego" - czytamy w komunikacie Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

Jak podkreślono, decyzja spowodowana jest "sytuacją na odcinku III sekcji Kanału Gliwickiego, gdzie nieprzerwanie działają służby wojewody, usuwając pojawiające się śnięte ryby, których do tej pory pracownicy Wód Polskich, wspólnie ze strażakami PSP oraz Strażą Rybacką, odłowili 1,5 tony".

"Występowania martwych ryb nie odnotowano natomiast na innych odcinkach tej drogi wodnej, na których kontynuowany jest również stały monitoring przez wszystkie służby wojewody, w szczególności WIOŚ, policję oraz straż pożarną i rybacką" - twierdzi Urząd Wojewódzki.

Zobacz wideo Trzaskowski: Neutralność klimatyczna? Jak najszybciej

Kanał Gliwicki. Jest rozporządzenie wojewody

Wody Polskie w Gliwicach przekazały we wtorek przed południem, że "w dalszym ciągu prowadzą działania w III sekcji Kanału Gliwickiego oraz na śluzach Sławięcice i Rudziniec, w związku z występowaniem na wskazanym obszarze od soboty, 3 września br., śniętych ryb".

Jak dodano, "ilość śniętych ryb, jaka do tej pory została podjęta z wód tego odcinka Kanału, szacowana jest łącznie na ok. 3 tony".

***

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: