Kalifornia zmaga się z upałami i rekordowym zapotrzebowaniem na prąd. Stanowi grozi blackout

46,7 st. C - to kolejny rekord ciepła, który odnotowano w Kalifornii. Taką temperaturę pokazały termometry w Sacramento. To najwyższa wartość od prawie stu lat - poprzedni rekord padł w 1925 r. Władze tego zachodniego stanu USA ostrzegają, że przetrwanie upalnych dni będzie możliwe jedynie przy ograniczeniu dostaw prądu.

Mieszkańcy Kalifornii dostali esemesy z ostrzeżeniami związanymi z niebezpieczną sytuacją atmosferyczną. Służby i dostawcy energii informuj, że w tym regionie zachodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych obowiązuje tzw. Flex Alert.

Więcej aktualnych informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zobacz wideo Raś: Trudno sobie wyobrazić, że pójdziemy w jednym bloku do wyborów do Sejmu
Podczas tej rekordowej fali upałów wszyscy musimy oszczędzać jak najwięcej energii. Oto co należy zrobić: ustaw termostaty na 25 st. C (78 Fehrenheita), wyłącz niepotrzebne światła i unikaj używania dużych urządzeń

- to wiadomość, którą dostali Kalifornijczycy.

Kalifornijski operator sieci przewidywał rekordowe zapotrzebowanie na energię we wtorek i wydał wezwanie po raz siódmy z rzędu. ISO wezwał mieszkańców do oszczędzania energii późnym popołudniem i wczesnym wieczorem, gdy słońce zachodzi, a ogromna podaż energii elektrycznej wytwarzanej przez energię słoneczną w stanie maleje. Energia słoneczna pokrywa ok. 20 proc. zapotrzebowania Kalifornii na prąd. 

Kalifornia wzywa do obniżenia zapotrzebowania na prąd. Stan stoi u progu blackoutu

Kolejnym stopniem alarmowym, w przypadku utrzymującej się bardzo wysokiej temperatury, będzie wdrożenie rotacyjnych przestojów w dostawie prądu. Amerykańscy meteorolodzy przewidują, że w tym tygodniu nie ma szans na obniżenie się temperatury, która średnio będzie wynosić 43-44 st. C.

- Wiem, że to bardzo długa fala upałów i nie prosimy was, abyście robili jeszcze więcej - powiedział Elliot Mainzer, dyrektor generalny ISO, w nagraniu wideo opublikowanym na Twitterze. - Ale proszę, trzymajcie się z nami i nie używajcie więcej prądu, niż jest to absolutnie konieczne - zaapelował. W Sacramento, stolicy stanu, temperatura osiągnęła we wtorek po południu 46,7 st. Celsjusza, najwięcej w historii.

Prognozowane przez ISO zapotrzebowanie osiągnie szczyt na poziomie 51 698 megawatów (MW), przekraczając obecny rekord 50 270 MW z 2006 r. Wyłączenie prądu w Kalifornii byłoby pierwszym tak radykalnym krokiem od fali upałów w sierpniu 2020 r., która wymusiła przerwy w dostawie prądu w ciągu dwóch dni do około 800 000 domów i firm.

Ceny energii w USA, w Kalifornii i innych zachodnich stanach we wtorek wzrosły do najwyższego poziomu od czasu fali upałów w 2020 roku.

Pomóż Ukrainie, przyłącz się do zbiórki. Pieniądze wpłacisz na stronie pcpm.org.pl/ukraina >>>

Więcej o: