Chłodnej jesieni nie było dawno, ale ten październik jest wyjątkowy. Temperatura bliska rekordu

Mamy ostatni dzień października, a w Zakopanem termometry pokazały 23 stopnie. Tak ciepłego 31 października nie było od lat, a cały miesiąc może być drugi najgorętszy w historii pomiarów.
Zobacz wideo O co walczy inicjatywa Wschód? Wyjaśnia organizatorka protestu

Pełne dane poznamy dopiero za kilka dni, ale już w sobotę Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) informował, że kończący się październik będzie najpewniej drugim najcieplejszym w historii pomiarów w Polsce. Średnia temperatura całego miesiąca jest kilka stopni powyżej normy, a ostatnie dni tylko się do tego dołożyły. 

W poniedziałek w Zakopanem odnotowano wręcz letnią temperaturę: prawie 23 stopnie. Ciepło było w całej południowej połowie Polski, termometry pokazały od 17 do prawie 20 stopni. Chłodniej, ale wciąż ok. kilkunastu stopni, było w pozostałej części kraju. 

To kolejny tak ciepły dzień. W sobotę, jak poinformował IMGW. średnia dobowa temperatura w Zielonej Górze lub Legnicy osiągnęła prawie 17°C. "Są to wartości o ok. 10°C powyżej normy dla końcówki października" - napisano. To prawdopodobnie najcieplejszy 31 października od 2001 roku.

To wszystko przekłada się na wyjątkowo ciepły październik. Od lat jesienna temperatura kształtuje się powyżej normy. W tym roku, jak podawał wcześniej IMGW, odnotujemy najpewniej drugi najcieplejszy październik w historii pomiarów w Polsce. 

Szczyt klimatyczny COP 24. Na zdjęciu Greta ThunbergGreta Thunberg bojkotuje szczyt klimatyczny COP27. "Greenwashing"

"Ostatni październik chłodny poniżej normy był w 2016 roku. Od 2016 mamy serie ciepłych lub bardzo ciepłych październików, a ostatnia chłodna jesień z temperaturami poniżej normy termicznej była 12 lat temu" - informowano na Twitterze IMGW. 

Jeszcze przez kilka dni zostaną z nami bardzo wysokie jak na jesień temperatury, a od czwartku zacznie się ochłodzenie. Jednak już kolejny tydzień listopada może przynieść ciepłe dni. 

Letnie temperatury w Hiszpanii, rekord w Austrii. "Trudno uwierzyć, że to październik"

Za taką pogodę odpowiadają w dużej mierze masy ciepłego powietrza, które napływają z południowego zachodu. Jeszcze bardziej odczuwalne jest to dalej na południe i zachód Europy. W Austrii, na wysokości ponad 1000 m n.p.m. odnotowano temperaturę nocną o wartości 20,4 stopnia Celsjusza - co kwalifikuje się na noc tropikalną. Rekord nocnej temperatury dla października został pobity o ok. 3 stopnie Celsjusza. W Hiszpanii panują letnie temperatury - powyżej 30 stopni. "Trudno uwierzyć, że to październik" - pisała Światowa Organizacja Meteorologiczna. 

O ile konkretna pogoda w danym czasie jest wypadkową różnych czynników, to długotrwałe trendy pokazują nam, że wraz z ociepleniem klimatu mamy więcej dni z temperaturą powyżej normy, i mniej chłodniejszych - coraz bardziej oddalając się od tego, co było "normalną" pogodą. Na przykład latem obserwujemy więcej fal upałów, a zimą - mniej dni mroźnych. 

Wysoka temperatura jest dobrą wiadomością o tyle, że pomaga oszczędzać energię Europie, która jest w objęciach kryzysu energetycznego. Jednak nie oznacza to, że nie mamy powodów do obaw. Po pierwsze, pokazuje to niepokojące trendy związane z globalnym ociepleniem. Po drugie, wysokie temperatury jesienią też mają swoje negatywne konsekwencje: mogą przyczyniać się do suszy (która byłą potężnym problemem w tym roku), negatywnie wpływać na rośliny i zwierzęta, napędzać pożary. 

Luiz Inacio Lula da Silva wygrał wybory prezydenckie w BrazyliiAmazonia "na skraju przepaści". Czy Lula da radę ją uratować?

Więcej o: