Smog powrócił. Polska z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie

Wystarczyło, że temperatura za oknem spadła poniżej zera, a już pojawił się smog. Polska jest jednym z krajów z najgorszą jakością powietrza w Europie. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wysłało nawet dla mieszkańców dwóch miast w woj. śląskim ostrzeżenia, aby "zrezygnowali z aktywności na zewnątrz".
Zobacz wideo Prof. Lidia Morawska: Zanieczyszczenie powietrza jednym z największych zagrożeń dla ludzkości

Spadek temperatury, mroźne noce i pierwsze opady śniegu sprawiły, że sezon grzewczy rozpoczął się na dobre. Wpłynęło to rażąco na jakość powietrza. Z mapy Airly wynika, że to Polska jest krajem z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Europie.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Południe Polski mocno zanieczyszczone

Najgorsza sytuacja jest na południu w województwach małopolskim i śląskim. Mieszkańcy Rybnika i Zabrza (woj. śląskie) otrzymali nawet w niedzielę alert Rządowego Centrum Bezpieczeństwa. "UWAGA! Dnia 20.11 prognozowana jest zła jakość powietrza w zakresie pyłu zawieszonego PM10 (SMOG). Zrezygnuj z aktywności na zewnątrz" - informował komunikat.

Smog w PolsceSmog w Polsce źródło: airly.org

Czym jest pył zawieszony?

Pył zawieszony to mieszanina cząstek stałych i kropelek cieczy, które utrzymują się w powietrzu. Pyły zawieszone kategoryzowane są na dwie grupy. PM10, czyli pyły o średnicy cząsteczek 10 mikrometrów i PM2.5, dla pyłów o średnicy 2,5 mikrometra. W cząsteczkach PM10 mogą być zawarte związki siarki, azotu, związki organiczne  metale ciężkie, dioksyny oraz alergeny (takie jak pyłki roślin i zarodniki grzybów).

W europejskich miastach główną przyczyną występowania tego rodzaju pyłu w powietrzu jest emisja ze spalania w indywidualnych systemach grzewczych paliw stałych takich jak węgiel, drewno i biomasa. Pył ten generują również pojazdy, w głównej mierze samochody z silnikami wysokoprężnymi bez filtrów cząstek stałych. PM10 stanowi prawdziwą udrękę dla układu oddechowego. To właśnie on jest przyczyną nagłego kaszlu, świszczącego oddechu, czy ostrego zapalenia oskrzeli. 

Więcej o: