Gigantyczny projekt w Wielkopolsce. Energia ze słońca i wiatru za 776 mln zł

W Wielkopolsce powstaje jedna z największych w kraju inwestycji OZE. Panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe mają dostarczyć zieloną energię jeszcze w tym roku. - Każda inwestycja w OZE jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i stabilizacji gospodarki - komentuje inwestycję Paweł Borys, szef PFR, który wraz z bankami ING Bank Śląski, PKO Bank Polski oraz mBankiem wsparł inwestycję.

Kleczew Solar & Wind o mocy ponad 200 MW to jeden z największych projektów OZE, jaki ma szansę powstać w Polsce. Projekt wspiera grupa banków: ING Bank Śląski, PKO Bank Polski oraz mBank. Udzieliły one kredytów o łącznej wartości 776 milionów złotych.

Farma Solar & Wind ma powstać na terenach poeksploatacyjnych w gminie Kleczew w Wielkopolsce (pow. koniński).

Jedna z największych inwestycji OZE powstaje w Wielkopolsce

Według komunikatu cytowanego przez WNP, Kleczew Solar & Wind ma szansę stać się jednym z największych parków z odnawialnymi źródłami energii w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto będzie to pierwszy duży projekt w Polsce, który połączy energię słoneczną oraz wiatrową.

Budowa pierwszego etapu projektu już się rozpoczęła, a do sieci zostaną podłączone panele fotowoltaiczne o mocy 193 MWp oraz około 12 MW turbin wiatrowych. Planowana jest też rozbudowa elektrowni w Kleczewie, która obejmie podniesienie mocy do ok. 250 MWp z paneli, a także podłączenie dodatkowych turbin wiatrowych oraz magazynów energii. Inwestor oczekuje, że energia z farmy będzie dostarczana do odbiorców już w 2023 roku.

- Jako bank jesteśmy nie tylko źródłem wsparcia finansowego, ale również źródłem wiedzy, najlepszych praktyk, innowatorskich rozwiązań w takich obszarach jak zrównoważony rozwój - mówi Michał Mrożek, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego, cytowany w komunikacie.

- Dziękujemy za zaufanie firmie Lewandpol Holding. Cieszymy się, że możemy ją wspierać w realizacji tak ciekawego projektu, a jednocześnie przyczyniać się do transformacji polskiej energetyki - mówi z kolei Marcin Majewski, dyrektor Pionu Relacji z Klientami Korporacyjnymi PKO Banku Polskiego, cytowany w komunikacie.

Zobacz wideo Agata Młynarska gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (27.01)

OZE ze wsparciem Polskiego Funduszu Rozwoju

Zieloną inwestycję wspierają nie tylko banki, ale i PFR, na którego czele stoi Paweł Borys. Pożyczka podporządkowana w wysokości do 90 mln zł udzielona przez Polski Fundusz Rozwoju na potrzeby projektu oraz inne źródła finansowania pozwoliły na uzyskanie kapitału o łącznej wartości 866 mln zł. Dzięki temu projekt został całkowicie sfinansowany.

- Każda inwestycja w OZE jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i stabilizacji gospodarki. Tylko w minionym roku import paliw kopalnych kosztował Polskę około dwukrotnie więcej niż w 2021 roku. Do tego dochodzą ceny uprawnień do emisji CO2, generujące kolejne koszty, które swoje odzwierciedlenie znajdują w wyższych cenach produktów i usług - powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, cytowany w komunikacie.

Wiadomo też, kto stoi za projektem. Spółka E&G z Grupy Lewandpol jest inwestorem, a Ergy jest asset managerem i doradcą finansowym projektu Kleczew Solar & Wind. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: