Gigantyczny projekt w Wielkopolsce. Energia ze słońca i wiatru za 776 mln zł

W Wielkopolsce powstaje jedna z największych w kraju inwestycji OZE. Panele fotowoltaiczne i turbiny wiatrowe mają dostarczyć zieloną energię jeszcze w tym roku. - Każda inwestycja w OZE jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i stabilizacji gospodarki - komentuje inwestycję Paweł Borys, szef PFR, który wraz z bankami ING Bank Śląski, PKO Bank Polski oraz mBankiem wsparł inwestycję.

Kleczew Solar & Wind o mocy ponad 200 MW to jeden z największych projektów OZE, jaki ma szansę powstać w Polsce. Projekt wspiera grupa banków: ING Bank Śląski, PKO Bank Polski oraz mBank. Udzieliły one kredytów o łącznej wartości 776 milionów złotych.

Farma Solar & Wind ma powstać na terenach poeksploatacyjnych w gminie Kleczew w Wielkopolsce (pow. koniński).

Jedna z największych inwestycji OZE powstaje w Wielkopolsce

Według komunikatu cytowanego przez WNP, Kleczew Solar & Wind ma szansę stać się jednym z największych parków z odnawialnymi źródłami energii w Europie Środkowo-Wschodniej. Ponadto będzie to pierwszy duży projekt w Polsce, który połączy energię słoneczną oraz wiatrową.

Budowa pierwszego etapu projektu już się rozpoczęła, a do sieci zostaną podłączone panele fotowoltaiczne o mocy 193 MWp oraz około 12 MW turbin wiatrowych. Planowana jest też rozbudowa elektrowni w Kleczewie, która obejmie podniesienie mocy do ok. 250 MWp z paneli, a także podłączenie dodatkowych turbin wiatrowych oraz magazynów energii. Inwestor oczekuje, że energia z farmy będzie dostarczana do odbiorców już w 2023 roku.

- Jako bank jesteśmy nie tylko źródłem wsparcia finansowego, ale również źródłem wiedzy, najlepszych praktyk, innowatorskich rozwiązań w takich obszarach jak zrównoważony rozwój - mówi Michał Mrożek, wiceprezes zarządu ING Banku Śląskiego, cytowany w komunikacie.

- Dziękujemy za zaufanie firmie Lewandpol Holding. Cieszymy się, że możemy ją wspierać w realizacji tak ciekawego projektu, a jednocześnie przyczyniać się do transformacji polskiej energetyki - mówi z kolei Marcin Majewski, dyrektor Pionu Relacji z Klientami Korporacyjnymi PKO Banku Polskiego, cytowany w komunikacie.

Zobacz wideo Agata Młynarska gościnią Porannej Rozmowy Gazeta.pl (27.01)

.Fala nadmiarowych zgonów znów przetoczyła się przez Polskę. Fatalne dane

OZE ze wsparciem Polskiego Funduszu Rozwoju

Zieloną inwestycję wspierają nie tylko banki, ale i PFR, na którego czele stoi Paweł Borys. Pożyczka podporządkowana w wysokości do 90 mln zł udzielona przez Polski Fundusz Rozwoju na potrzeby projektu oraz inne źródła finansowania pozwoliły na uzyskanie kapitału o łącznej wartości 866 mln zł. Dzięki temu projekt został całkowicie sfinansowany.

- Każda inwestycja w OZE jest ważnym krokiem w kierunku zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego kraju i stabilizacji gospodarki. Tylko w minionym roku import paliw kopalnych kosztował Polskę około dwukrotnie więcej niż w 2021 roku. Do tego dochodzą ceny uprawnień do emisji CO2, generujące kolejne koszty, które swoje odzwierciedlenie znajdują w wyższych cenach produktów i usług - powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju, cytowany w komunikacie.

Wiadomo też, kto stoi za projektem. Spółka E&G z Grupy Lewandpol jest inwestorem, a Ergy jest asset managerem i doradcą finansowym projektu Kleczew Solar & Wind. 

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Emerytka (zdjęcie ilustracyjne)13. emerytura 2023. Kiedy i ile pieniędzy dostaną seniorzy?

Więcej o: