Chiny. TikTokerka pokazała, jak zjada rekina zagrożonego wyginięciem. Musi zapłacić 80 tys. zł kary

Chińska influencerka pokazała na TikToku jak kupuje i zjada żarłacza białego. To gatunek zagrożony wyginięciem, w dodatku w kraju obowiązuje zakaz transportu, kupowania i sprzedawania dzikich zwierząt. Sprawą zainteresowały się władze Chin.

W lutym 2020 roku, niedługo po wybuchu epidemii COVID-19, władze Chin wydały - początkowo tymczasowy - ogólnokrajowy zakaz handlu i konsumpcji dzikich zwierząt. Miał to być sposób na zapobieganie rozprzestrzeniania się chorób odzwierzęcych. 

Zobacz wideo Handel dzikimi zwierzętami na czarnym rynku to dziesiątki milionów dolarów. To więcej niż handel bronią

Chiny. Influencerka kupiła i zjadła rekina. "Jego mięso jest bardzo delikatne"

Jak podaje Insider, w kwietniu ubiegłego roku chińska blogerka kulinarna posługująca się pseudonimem Tizi, opublikowała na TikToku nagranie, na którym widać, jak kupuje i zjada żarłacza białego. Zakup miał kosztować ją 7 700 juanów, czyli około 5 tys. zł. - Nie daj się zwieść jego przerażającemu wyglądowi, jego mięso jest bardzo delikatne - mówiła na nagraniu, pozując także z martwym zwierzęciem.

Więcej aktualnych wiadomości ze świata znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Chińska blogerka kulinarna zjadła rekina zagrożonego wyginięciem. Otrzymała wysoką grzywnę

W sierpniu władze prowincji Syczuan rozpoczęły dochodzenie w sprawie. Kobieta twierdziła, że rekina kupiła legalnie. Jak czytamy, w związku ze sprawą aresztowane zostały także dwie osoby zaangażowane w sprzedaż zwierzęcia. 

Żarłacze białe są gatunkiem zagrożonym wyginięciem. Dodatkowo są one także prawnie chronione w Chinach na mocy ustawy o ochronie dzikich zwierząt, która zabrania ich transportu, kupowania i sprzedawania. Za naruszenie przepisów możliwe są kary grzywny, a nawet do 10 lat pozbawienia wolności. Influencerka została ukarana karą grzywny w wysokości 125 tys. juanów, czyli ok. 80 tys. zł. 

Jak podaje metro.co.uk, powołując się na lokalne media, śledczy zidentyfikowali rekina pokazanego na nagraniu poprzez badanie DNA przeprowadzone na resztkach tkanek. 

Więcej o: