Dąb Fabrykant nominowany w konkursie na Europejskie Drzewo Roku 2023. Ma silną konkurencję

Dąb Fabrykant to łódzkie drzewo, które ma szansę zdobyć tytuł Europejskiego Drzewa Roku 2023. Aby wygrać, dąb z Polski musi pokonać 15 innych drzew. W tym roku ma naprawdę silną konkurencję m.in. w postaci kolonii jabłoni z Królewca w Ukrainie. Czy powtórzy zeszłoroczny sukces Dunina? Pomóżcie, głosując.

Konkurs Europejskie Drzewo Roku organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2011 roku. Celem plebiscytu jest "zwrócenie uwagi na stare drzewa, jako ważne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe, które powinniśmy cenić i chronić". Organizatorzy podkreślają, że o zwycięstwie nie decydują walory estetyczne, rozmiary czy wiek drzewa, ale jego historia i współistnienie z ludźmi. "Szukamy drzew, które stały się integralną częścią społeczności" - czytamy

Zobacz wideo Bożek: Zdecydowanie łatwiej jest nam walczyć o Puszczę Amazońską niż o drzewo, które niszczy sąsiad

Europejskie Drzewo Roku. Polskę reprezentuje dąb Fabrykant  

W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Wśród 16 drzew wytypowanych do głosowania w tegorocznej - trzynastej już - odsłonie, znalazł się okazały 180-letni dąb Fabrykant rosnący w parku Klepacza w Łodzi. Rywalizują z nim m.in. kolonia jabłoni z Królewca (220 lat), figowiec olbrzymi z Ogrodu Botanicznego w Palermo (173 lata), płaczący buk z góry Cassel (140 lat), cis z opactwa Waverley (500 lat) oraz hiszpański dąb San Roque (400 lat).  

Uwagę zwraca zwłaszcza ten ostatni, bowiem w zeszłym roku dąb Dunin toczył zaciętą walkę z hiszpańskim dębem z Lasu Bankietowego w Conxo. Do głosowania zachęcały m.in. hiszpańskie media, ale ostatecznie to polskie drzewo zwyciężyło, zdobywając ponad 179 tys. głosów. Czy w tym roku będzie podobnie? Możemy w to wierzyć, ponieważ znowu wystawiliśmy bardzo mocnego kandydata.

Europejskie Drzewo Roku. Polskę reprezentuje dąb Fabrykant - wizytówka Łodzi 

Jest nim dąb Fabrykant. Jak opisują organizatorzy konkursu, tłumacząc jego kandydaturę: "jest to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce, które stanowi symbol długowieczności i mądrości. Jego unikatowa budowa przyciąga odwiedzających do parku Klepacza w Łodzi. Jeden z konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów a szerokość korony Fabrykanta, osiągnęła imponującą wartość ponad 33 metrów. Wiosną wokół Fabrykanta możemy podziwiać szafirowe łąki pełne śnieżników lśniących i cebulic syberyjskich, podkreślające szlachetny charakter drzewa".  

Więcej informacji z kraju i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Europejskie Drzewo Roku 2023. Jak głosować na dąb Fabrykant?

Obecnie Fabrykant jest liderem. Zebrał już 11592 głosy, ale to dopiero początek batalii. Można spodziewać się, że w kolejnych dniach pasjonaci przyrody z innych krajów również się zmobilizują i dogonią polski dąb. W tej chwili na drugim miejscu znajduje się Kolonia jabłoni z Królewca z wynikiem 2588 głosów, a z a nią Dąb pospolity - Smoczy dąb ze Słowacji z wynikiem 2089 głosów.  

By zagłosować, należy wejść na stronę treeoftheyear.org/vote [LINK], zaznaczyć dwa wybrane przez siebie drzewa, a następnie kliknąć przycisk "Głosujcie". Potem jeszcze trzeba potwierdzić swój głos w mailu od organizatorów plebiscytu. Głosowanie zakończy się 28 lutego 2023 r. W ostatnim etapie (22-28 lutego) licznik głosów zostanie ukryty. 

Nagroda dla Europejskiego Drzewa Roku jest niezwykła 

Zwycięzcy dostają drewniane trofeum zaprojektowane i wykonane przez czeskiego rzeźbiarza Martina Patricnego. Statuetka mierzy 70 cm i waży aż 4 kg. Jest zrobiona z różnych rodzajów drewna, pochodzącego z kilku zakątków Europy, co ma podkreślać różnorodność przyrody na naszym kontynencie. 

Nagroda co roku trafia w inne ręce. Jest wręczana na ceremonii w Brukseli, w której biorą udział wielbiciele drzew, ekolodzy, lokalni decydenci i właściciele ziem. Europejskie Drzewo Roku 2022 poznamy 22 marca.

Więcej o: