Konkurs Europejskie Drzewo Roku organizuje Czeska Fundacja Partnerstwo dla Środowiska. Jego pierwsza edycja odbyła się w 2011 roku. Celem plebiscytu jest "zwrócenie uwagi na stare drzewa, jako ważne dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe, które powinniśmy cenić i chronić". Organizatorzy podkreślają, że o zwycięstwie nie decydują walory estetyczne, rozmiary czy wiek drzewa, ale jego historia i współistnienie z ludźmi. "Szukamy drzew, które stały się integralną częścią społeczności" - czytamy.
W finale konkursu europejskiego biorą udział zwycięzcy etapów krajowych. Wśród 16 drzew wytypowanych do głosowania w tegorocznej - trzynastej już - odsłonie, znalazł się okazały 180-letni dąb Fabrykant rosnący w parku Klepacza w Łodzi. Rywalizują z nim m.in. kolonia jabłoni z Królewca (220 lat), figowiec olbrzymi z Ogrodu Botanicznego w Palermo (173 lata), płaczący buk z góry Cassel (140 lat), cis z opactwa Waverley (500 lat) oraz hiszpański dąb San Roque (400 lat).
Uwagę zwraca zwłaszcza ten ostatni, bowiem w zeszłym roku dąb Dunin toczył zaciętą walkę z hiszpańskim dębem z Lasu Bankietowego w Conxo. Do głosowania zachęcały m.in. hiszpańskie media, ale ostatecznie to polskie drzewo zwyciężyło, zdobywając ponad 179 tys. głosów. Czy w tym roku będzie podobnie? Możemy w to wierzyć, ponieważ znowu wystawiliśmy bardzo mocnego kandydata.
Jest nim dąb Fabrykant. Jak opisują organizatorzy konkursu, tłumacząc jego kandydaturę: "jest to jedno z najbardziej oryginalnych drzew w Polsce, które stanowi symbol długowieczności i mądrości. Jego unikatowa budowa przyciąga odwiedzających do parku Klepacza w Łodzi. Jeden z konarów ma esowaty kształt i długość ponad 20 metrów a szerokość korony Fabrykanta, osiągnęła imponującą wartość ponad 33 metrów. Wiosną wokół Fabrykanta możemy podziwiać szafirowe łąki pełne śnieżników lśniących i cebulic syberyjskich, podkreślające szlachetny charakter drzewa".
Więcej informacji z kraju i ze świata przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl
Obecnie Fabrykant jest liderem. Zebrał już 11592 głosy, ale to dopiero początek batalii. Można spodziewać się, że w kolejnych dniach pasjonaci przyrody z innych krajów również się zmobilizują i dogonią polski dąb. W tej chwili na drugim miejscu znajduje się Kolonia jabłoni z Królewca z wynikiem 2588 głosów, a z a nią Dąb pospolity - Smoczy dąb ze Słowacji z wynikiem 2089 głosów.
By zagłosować, należy wejść na stronę treeoftheyear.org/vote [LINK], zaznaczyć dwa wybrane przez siebie drzewa, a następnie kliknąć przycisk "Głosujcie". Potem jeszcze trzeba potwierdzić swój głos w mailu od organizatorów plebiscytu. Głosowanie zakończy się 28 lutego 2023 r. W ostatnim etapie (22-28 lutego) licznik głosów zostanie ukryty.
Zwycięzcy dostają drewniane trofeum zaprojektowane i wykonane przez czeskiego rzeźbiarza Martina Patricnego. Statuetka mierzy 70 cm i waży aż 4 kg. Jest zrobiona z różnych rodzajów drewna, pochodzącego z kilku zakątków Europy, co ma podkreślać różnorodność przyrody na naszym kontynencie.
Nagroda co roku trafia w inne ręce. Jest wręczana na ceremonii w Brukseli, w której biorą udział wielbiciele drzew, ekolodzy, lokalni decydenci i właściciele ziem. Europejskie Drzewo Roku 2022 poznamy 22 marca.