Rosjanie spuszczają wodę ze Zbiornika Kachowskiego. Poziom najniższy od trzech dekad

Rosjanie osuszają położony na południu Ukrainy Zbiornik Kachowski - informuje amerykańska sieć radiowa National Public Radio. Spadek poziomu wody w jeziorze zagraża bezpieczeństwu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.
Zobacz wideo Jak pomóc odbudować Ukrainę?

NPR powołuje się na zdjęcia satelitarne, które wskazują, że poziom wody w zbiorniku jest najniższy od trzech dekad. Jak ustaliło radio, od początku listopada ubiegłego roku woda wypływa z Kachowki przez śluzy elektrowni wodnej, którą kontrolują siły rosyjskie.

Według władz obwodu zaporoskiego Rosjanie zaczęli opróżniać zbiornik, aby powstrzymać armię ukraińską przed przekroczeniem Dniepru.

Więcej wiadomości na stronie głównej Gazeta.pl

Ekologiczne mieszkanie (zdjęcie ilustracyjne) Budynki w Polsce będą oceniane za ekologiczność. "Ekobudownictwo"

Media: Rosjanie osuszają Zbiornik Kachowski

Dalszy spadek wody w zbiorniku w ocenie amerykańskiej sieci radiowej jest niebezpieczny. Może doprowadzić do uszkodzenia systemu chłodzenia w Zaporoskiej Elektrowni Atomowej, która wykorzystuje wodę z jeziora. Pod koniec zeszłego tygodnia Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej przekazała, że jest świadoma potencjalnego ryzyka związanego ze spadkiem poziomu wody w zbiorniku.

Ponadto istnieje obawa, że mogą wystąpić niedobory wody pitnej w kilku ukraińskich miastach - Enerhodarze, Melitopolu i Berdiańsku. Woda jest potrzebna także do nawadniania pól uprawnych w południowych regionach Ukrainy.

Zbiornik Kachowski to olbrzymie sztuczne jezioro na Dnieprze w południowej części Ukrainy. Został napełniony w latach 50. ubiegłego wieku, po wybudowaniu Kachowskiej Elektrowni Wodnej.

W tym roku pompa ciepła to najlepsza tarcza antyinflacyjna przed podwyżkami cen węgla i gazu. Pompy ciepła ze 120-proc. wzrostem sprzedaży. Z roku na rok jest lepiej

Więcej o: