Poziom mórz podnosi się najszybciej od 3 tys. lat, co przynosi "potok problemów" dla niemal miliarda ludzi, od Londynu przez Los Angeles i Bangkok do Buenos Aires - mówił we wtorek António Guterres Radzie bezpieczeństwa ONZ, cytowany przez "The Guardian".
Oceany ogrzewają się najszybciej od 11 tys. lat. Z kolei ciepłe wody prowadzą do topnienia lodowców i jeszcze szybszego wzrostu poziomu morza.
Guterres powiedział, że wzrost poziomu mórz jest nieunikniony przy obecnym stanie globalnego ocieplenia, ale konsekwencje niepodjęcia działań zapobiegawczych są "nie do pomyślenia".
Nisko położone społeczności, a nawet kraje mogą zniknąć na zawsze. Możemy doświadczyć masowej migracji, exodusu na biblijną skalę. Będziemy świadkami walki o świeżą wodę, ziemię i inne zasoby
- powiedział sekretarz generalny ONZ.
Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl
Prawa człowieka nie znikają, gdy przepadają domy tych ludzi. Tak, to oznacza międzynarodowe prawo dot. uchodźców
- dodał Guteress.
Komisja Prawa Międzynarodowego ocenia sytuację prawną w tym zakresie. Natomiast ONZ-owski Komitet Praw Człowieka orzekł w 2020 roku, że odsyłanie ludzi do ich miejsca zamieszkania, które jest zagrożone kryzysem klimatycznym jest niezgodne z prawem - pisze "The Guardian".
- Nawet jeśli jakimś cudem zatrzymamy globalne ocieplenie na poziomie wzrostu temperatury o 1,5 st. C, to wciąż poziom mórz znacząco wzrośnie - tłumaczył António Guterres. Do 2100 roku o 50 cm, a w ciągu 2 tys. lat nawet o 2-3 metry, wynika a danych ŚOM.
Sekretarz generalny ONZ zaapelował o ograniczenie emisji dwutlenku węgla. Ponadto uważa, że powinniśmy zająć się ubóstwem, przez które problemy osób zagrożonych podniesieniem się poziomu mórz będą jeszcze większa. Wezwał także do stworzenia nowych międzynarodowych przepisów, które będą chronić ludzi, którzy znaleźli się w kryzysie bezdomności albo utracili nawet cały kraj przez katastrofę klimatyczną.
Guterres powiedział również, że podnoszenie się poziomu mórz mnoży kolejne problemy, ponieważ niszczy życia, gospodarki i infrastrukturę, w związku z czym ma katastrofalne skutki dla globalnego pokoju i bezpieczeństwa.