Polska górą! No prawie. Czechy wybrały ptaka roku. To "polák velký", czyli głowienka zwyczajna

Głowienka zwyczajna została Ptakiem Roku 2023 w Czechach - taką decyzję podjęło Czeskie Towarzystwo Ornitologiczne. Zdecydowała o tym malejąca populacja tego gatunku, który niegdyś był bardzo liczny w Czechach. W języku czeskim gatunek ten nazywa się "polák velký".

"Czeskie Towarzystwo Ornitologiczne (CSO) ogłasza głowienkę zwyczajną Ptakiem Roku 2023. Zastąpi ona na tronie dzwońca zielonego. Przyznając tytuł, ornitolodzy chcą zwrócić uwagę na fatalny stan krajobrazu stawowego oraz na fakt, że głowienka jest w Czechach nadal gatunkiem łownym, mimo że jest zagrożona w skali globalnej" - poinformowano w oficjalnym komunikacie.  

Zobacz wideo "Nie odeszliśmy od węgla, nie postawiliśmy mocno na OZE ani energetykę jądrową i teraz mamy efekty"

"Polák velký" Ptakiem Roku w Czechach 

Los tego ptaka może się jednak wkrótce zmienić, gdyż w środę 15 lutego wprowadzono ogólnoeuropejski zakaz stosowania śrutu ołowianego na terenach podmokłych. Głowienka zwyczajna żyje bowiem zazwyczaj przy zbiornikach wodnych, a zwłaszcza stawach. Jednak coraz rzadziej.  

Nasza niegdyś najliczniej występująca kaczka stała się gatunkiem zagrożonym. W ciągu ostatnich 30 lat straciliśmy jedną trzecią czeskiej populacji

- wyjaśnia Czeskie Towarzystwo Ornitologiczne (CSO).  

Zdenek Vermouzek, czeski ornitolog, tłumaczy, że ptak ten "do życia potrzebuje urozmaiconych terenów podmokłych z wyspami i trzcinowiskami. Jednak w Czechach jest ich tylko niezbyt wiele. Dlatego gniazduje w stawach, ale tam napotyka problemy. Oprócz fatalnego stanu krajobrazu stawów, od września do listopada musi stawiać czoła myśliwym".  

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl

Głowienka zwyczajna zagrożona wyginięciem

Głowienka zwyczajna uznawana jest za gatunek narażony na wyginięcie. Mimo to znajduje się na liście zwierzyny łownej, zarówno w Czechach, jak i w Polsce. U naszych południowych sąsiadów zimuje co roku około 3000-7000 osobników tego gatunku, a gniazduje około 10 000-20 000 par.  

Ornitolodzy przyznają tytuł Ptaka Roku od 1992 roku. Celem plebiscytu jest zwrócenie uwagi na ciekawe gatunki ptaków i zachęcenie społeczeństwa do ich monitorowania i ochrony. 

Więcej o: