Niezwykła noc nad Polską. Internauci publikują setki zdjęć zorzy polarnej

W nocy z poniedziałku na wtorek nad północną i centralną częścią Polski można podziwiać zorzę polarną. Internauci już publikują setki zdjęć przedstawiających kolorowe światła na niebie. Jak wyjaśnił Karol Wójcicki, popularyzator astronomii zorzę widać za sprawą silnej burzy magnetycznej wywołanej przez "uderzenie gęstego i szybkiego wiatru słonecznego".

"Minionej noc nad centralną i północną częścią Europy można było obserwować jedną z najsilniejszych zórz polarnych tej zimy" - podaje popularyzator astronomii i autor bloga "Z głową w gwiazdach" Karol Wójcicki.

Jak tłumaczy, wszystko za sprawą "silnej burzy magnetycznej, która wywołana została przez uderzenie gęstego i szybkiego wiatru słonecznego - pochodzącego z kombinacji równikowej dziury koronalnej na Słońcu i koronalnego wyrzutu masy (CME)".

Więcej najnowszych informacji przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Obłok cząstek spowodował trwające całą noc silne zorze polarne na dużych i średnich szerokościach geograficznych.

Zobacz wideo

"To będzie niezwykła noc nad Polską"

Ekspert zaznacza, że najprawdopodobniej w drodze jest jeszcze CME które uderzy w Ziemię w ciągu kilku-kilkunastu godzin. Jest więc duża szansa, że w nocy z poniedziałku na wtorek czekają nas nawet jeszcze silniejsze zorze dobrze widoczne z całej Polski.

Koło godziny 19 na profilu pojawiły się pierwsze zdjęcia poniedziałkowej zorzy z okolic Grudziądza.

Pod postem pojawiły się setki komentarzy od internautów, którzy dzielą się swoimi fotografiami m.in. z okolic Kamienia Pomorskiego, Świnoujścia, Władysławowa i Lęborka. 

"Ładujcie akumulatory. Jest duża szansa, że to będzie bardzo niezwykła noc nad Polską!" - pisze Wójcicki.

Więcej o: