Wielka Brytania uruchomiła elektrownie węglowe. Fala arktycznego mrozu zmusiła do zawieszenia planów

Wielka Brytania we wtorek uruchomiła w trybie awaryjnym elektrownie węglowe. Wcześniej rząd deklarował, że chce odejść od tego typu energetyki. Okazało się jednak, że w obliczu wzrostu zapotrzebowania na energię wywołanego dotkliwym zimnem elektrownie węglowe okazały się najszybszym rozwiązaniem.

Wielka Brytania w ostatnich dniach doświadczyła na tyle dotkliwego zimna, że po raz pierwszy została zmuszona do użycia awaryjnych elektrowni węglowych. Według National Grid, spółki dystrybuującej energię elektryczną, temperatura w niektórych obszarach spadła nawet do -15 st. C., tworząc tym samym zapotrzebowanie, które nie mogło być zaspokojone przez istniejące źródła energii.

Wielka Brytania uruchomiła awaryjne bloki węglowe. Przez dotkliwe zimno

Uruchomiono dwie elektrownie węglowe w Anglii i Szkocji, których celem było sprostanie zwiększonemu zapotrzebowaniu. Brytyjskie media zauważają, że choć węgiel nie jest najbardziej przyjaznym dla środowiska źródłem energii, to obecnie jest jedynym, które może zapewnić niezbędną moc w tak krótkim czasie.

National Grid zapewniła, że podejmuje działania mające na celu zapewnienie, że tego typu awaryjne wykorzystanie będzie jednorazowe.

Zobacz wideo Co wpływa na ceny paliw na stacjach Orlenu?

Jak tłumaczą brytyjskie media, nad wyspy dotarł "arktyczny podmuch". W środę przyniesie jeszcze więcej deszczu ze śniegiem, śniegu, a nawet gradu. Brytyjskie biuro meteorologiczne poinformowało, że część Irlandii Północnej, Walii i północnej Anglii będzie w szczególny sposób odczuwać skutki zimowej aury. 

Władze spodziewają się problemów komunikacyjnych oraz pogorszenia warunków drogowych. Część kraju będzie też wystawiona na silne porywy wiatru, dlatego władze apelują o powstrzymanie się od przebywania na otwartych przestrzeniach.

Posłowie Dariusz Joński i Michał Szczerba podczas konferencji prasowej ws. powiązań partii Republikańskiej z NCBiR. Warszawa, 1 marca 2023 r.Afera NCBiR może słono kosztować. Polska może stracić setki milionów z UE

Wielka Brytania chce odejść od węgla. Plan może się opóźnić

Elektrownie węglowe, które Wielka Brytania wykorzystała do produkcji energii, pierwotnie miały zostać zamknięte we wrześniu 2022 r. 

Jak podaje "The Guardian" brytyjski sekretarz ds. energii Grant Shapps stara się opóźnić zamknięcie kolejnych rezerwowych elektrowni węglowych, które miały zostać wyłączone za miesiąc.

Brytyjski rząd zobowiązał się wcześniej do wycofania się z energetyki węglowej do 2025 roku, Shapps zapewnił jednak, że jest to środek tymczasowy i że rząd pozostaje zaangażowany w realizację swoich celów środowiskowych. Decyzja ta idzie w parze z innymi działaniami, takimi jak uruchomienie nowego funduszu zielonej rewolucji przemysłowej o wartości 2 miliardów funtów.

Chiny. Premier Li Keqiang z prawej, z lewej Xi Jinping.Chiny nie mierzyły tak nisko w gospodarce od trzech dekad. Jest powód

Więcej informacji gospodarczych na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: