Koniec z jednorazówkami? Ekspert: Jeśli nie wprowadzimy systemu kaucyjnego, wszyscy dostaniemy po kieszeni

- Nieprowadzenie systemu kaucyjnego przełoży się na wzrost cen. Jeśli tej ustawy nie wprowadzimy, to będziemy mieli poważny problem inflacyjny - mówił Filip Piotrowski z Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste w Zielonym poranku Gazeta.pl. Audycję prowadził. Patryk Strzałkowski.

Patryk Strzałkowski w Zielonym poranku rozmawiał z Filipem Piotrowskim m.in. o nowych przepisach ograniczających plastikowe jednorazówki oraz planach wprowadzenia systemu kaucyjnego na butelki.

Zobacz wideo Zielony Poranek Gazeta.pl

Koniec z plastikowymi jednorazówkami?

Przypomnijmy, że w zeszłym tygodniu Sejm znowelizował ustawę, która przewiduje ograniczenie stosowania jednorazowego plastiku i wycofanie niektórych produktów wykonanych z tworzyw sztucznych ze sprzedaży. Nowelizacja wprowadza m.in. opłatę w wysokości do 1 zł - za niektóre produkty jednorazowe. O szczegółach tej nowelizacji będzie można posłuchać podczas Zielonego Poranka.

Gość Patryka Strzałkowskiego wskazał, co zmieni przyjęcie przepisów o ograniczeniu odpadów w znacznym stopniu zanieczyszczające środowisko.

- Znikną plastikowe talerzyki, sztućce, mieszadełka, znikną również słomki. Te ograniczenia dotyczą nie tylko plastiku, ale znikną pojemniki na żywność "styropianowe" i patyczki higieniczne - stwierdził. 

Rozmówca Gazeta.pl podkreślił, że zachowania konsumenckie związane z używaniem produktów jednorazowych da się zmieniać. Jako przykład podał kawiarnie, które umożliwiają nalewanie napoju do własnego kubka. W ramach stowarzyszenia Zero Waste, w którym działa, takich obiektów jest już 900.

- Dzisiaj to już nikogo nie dziwi, pięć lat temu to była prawdziwa rewolucja - mówił. 

Podkreślił, że Unia Europejska będzie kładła nacisk na stosowanie produktów wielorazowych. Filip Piotrowski zauważył też niebezpieczny trend prób wprowadzenia na rynek innych produktów jednorazowych - nie plastikowych a drewnianych. Jego zdaniem to niezbyt dobra praktyka. 

System kaucyjny w Polsce

Drugim tematem był system kaucyjny. Przygotowywany jest bowiem projekt, według którego ma być on bezparagonowy i obowiązkowy dla sklepów o powierzchni powyżej 200 mkw.

- Wiemy, że ustawa o systemie kaucyjnym jest procedowana przez rząd. Czekamy z niecierpliwością. Mamy nadzieję, że trafi do notyfikacji przed najbliższym posiedzeniem Sejmu - stwierdził.

- Jeśli tej ustawy nie wprowadzimy, to będziemy mieli poważny problem inflacyjny. Producenci muszą sobie radzić z zakupem drogiego recyklatu, a będą musieli płacić kary. Przeniosą to na koszt opakowań. Nieprowadzenie systemu kaucyjnego przełoży się na wzrost cen. W krajach, w które ten system wprowadzono, w żaden sposób nie przełożyło się to na wzrost cen napojów - dodał. 

Systemem kaucyjnym w Polsce mają zostać objęte:

  • puszki aluminiowe do 1 litra;
  • butelki szklane wielorazowego użytku i jednorazowego użytku do 1,5 litra;
  • butelki z tworzywa sztucznego, czyli butelki PET do 3 litrów.

Jacek Ozdoba mówił na początku stycznia w radiu Siódma9, jaka będzie wysokość kaucji. - Podejrzewam, że to nie będzie mniej niż 25 gr, tak żeby to po prostu było opłacalne - wyjaśnił. Wysokość kaucji ma zostać określona w rozporządzeniu ministra klimatu i środowiska wydanym na podstawie ustawy po jej wejściu w życie.

Więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl

Zero Waste - co to?

Filip Piotrowski to przedstawiciel Polskiego Stowarzyszenia Zero Waste. Wyjaśniamy, że Zero Waste to podejście do gospodarowania odpadami, w taki sposób, aby generować jak najmniej odpadów, a tym samym nie zanieczyszczać środowiska.

Więcej o: