Mój Prąd 5.0 rusza w kwietniu. Nawet ponad 28 tys. zł. Będą pieniądze na pompy ciepła i nie tylko

- Ten program będzie promować instalacje fotowoltaiczne, a także oferować dofinansowanie do instalacji pomp ciepła i kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej - zapowiedział Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Zobacz wideo Staramy się wypracować rekomendacje, żeby katastrofy ekologiczne się nie powtarzały

Ministerka Klimatu i Środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że w nadchodzącym miesiącu ma ruszyć piąta odsłona programu "Mój Prąd". Rządowy program będzie po raz kolejny promować instalacje fotowoltaiczne, a także oferować dofinansowanie do instalacji pomp ciepła i kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej. 17 marca br. zakończyła się czwarta edycja programu. "Mój prąd" 4.0 miał się zakończyć pod koniec grudnia ubiegłego roku, jednak dotacje przedłużono. Wypłacano je dla paneli PV i magazynów energii. 

Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), zapowiedział, że nowy program "Mój prąd" powinien zostać uruchomiony w drugiej połowie kwietnia. Propozycja szczegółowych rozwiązań będzie przesłana do resortu środowiska. Już dziś wiadomo jednak, że nowa edycja programu obejmie m.in. pompy ciepła i kolektory słoneczne. 

- Minister Klimatu i Środowiska Anna Moskwa zapowiedziała, że w nadchodzącym miesiącu ma ruszyć piąta odsłona programu "Mój Prąd". Ten program będzie promować instalacje fotowoltaiczne, a także oferować dofinansowanie do instalacji pomp ciepła i kolektorów słonecznych do podgrzewania wody użytkowej - stwierdził cytowany przez PolskieRadio24.pl.

Mój Prąd 5.0 pomoże ci zainstalować pompę ciepła

Paweł Mirowski, wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), ogłosił, że nowy program "Mój prąd" powinien zostać uruchomiony w drugiej połowie kwietnia.

- Wychodzimy naprzeciw głosom płynącym od beneficjentów. W "Czystym powietrzu" trzeba wymienić kocioł na paliwo stałe, aby móc skorzystać z dodatkowych komponentów. Nie jest możliwe pozostawienie sobie kotła gazowego jako ogrzewania szczytowego i otrzymania dotacji do pompy ciepła. Dlatego też, aby zaopiekować się potrzebami i oczekiwaniami osób, które nie mogą skorzystać z "Czystego powietrza", dokładamy pompy ciepła do "Mojego prądu" - dodał.

Wiadomo też, jakie pieniądze będzie można zyskać. Dopłata do pomp powietrze-powietrze ma wynieść maksymalnie 4,4 tysiąca złotych. Dopłaty do pomp typu powietrze-woda bez podwyższonej efektywności to 12,6 tysięcy złotych. Dla systemów o podwyższonej efektywności - 19,4 tysiąca złotych. Z kolei dopłaty do pomp gruntowych to 28 tysięcy złotych. W przypadku kolektorów słonecznych dofinansowanie ma wynieść 3,5 tys. zł - informuje serwis. 

Według propozycji Funduszu wiceprezes zapewnia, że dopłata do pomp ciepła w "Moim prądzie" będzie taka sama jak w programie "Czyste powietrze". Oznacza to, że dotacja do pomp powietrze-powietrze może osiągnąć maksymalnie 4,4 tys. zł; do pomp powietrze-woda bez podwyższonej efektywności - 12,6 tys. zł; do pomp powietrze-woda o podwyższonej efektywności - 19,4 tys. zł; do pomp gruntowych - 28 tys. zł, a dla kolektorów słonecznych - 3,5 tys. zł.

Więcej o: