Niezwykłe zwierzę sfilmowane w polskim lesie. "To wybraniec". "Rzadkość, ale mamy szczęście"

- Ja to widzę tutaj po raz pierwszy. To jest sensacja - mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową leśniczy Hubert Bełz. Opublikował w mediach społecznościowy filmik, na którym widać wyjątkowo rzadkie zwierzę.
Zobacz wideo Woda musi być traktowana jako zasób środowiskowy, a nie infrastrukturalny

Nadleśnictwo Leżajsk (województwo podkarpackie) opublikowało nietypowe nagranie w swoich mediach społecznościowych. Widać na nim rzadkie, a jednocześnie wyjątkowo piękne zwierzę. Znalazło się w grupie pięciu innych, które przekraczały drogę. Na nagraniu wykonanym z samochodu, znajdującym się w dość dużej odległości od celu, nie widać wszystkiego doskonale, ale kluczowy szczegół nietrudno dostrzec. "Tak... to biały jeleń" - czytamy w entuzjastycznym wpisie. Leśnicy wyjaśniają też, że to, co nam wydaje się wyjątkowe, w świecie przyrody może być jednak powodem "złego traktowania". "Często bywa tak, że białe osobniki są wykluczane z grupy. Ten wybraniec jednak cieszy się towarzystwem" - wskazują przedstawiciele nadleśnictwa i dziękują za nadesłanie nagrania. "Niezwykła rzadkość, ale mamy szczęście i przesłano nam ten filmik. Dziękujemy raz jeszcze autorom. Film. Kamil Dąbrowski i Konrad Bród" - czytamy we wpisie. 

Biały jeleń uchwycony na filmie. "To jest sensacja"

Leśnicy przyznają, że zobaczenie tak nietypowego zwierzęcia to rzadkość. - Białego jelenia to ja widzę tutaj po raz pierwszy. To jest sensacja. Do tego jeszcze biały jeleń biegnący w chmarze. To się nieczęsto zdarza - mówi w rozmowie z Polską Agencją Prasową leśniczy Hubert Bełz. Albinizm to dziedziczna przypadłość, która odpowiada za brak barwnika melaniny. Gen odpowiedzialny za albinizm jest genem recesywnym i osobnik będzie albinosem tylko wtedy, gdy wadliwy gen otrzyma od obojga rodziców. W przypadku białych jeleni albinizm objawia się śnieżnobiałą sierścią oraz czerwonymi oczyma - przez ich tkankę ciała prześwitują drobne włosowate naczynia krwionośne. Albinosy możemy spotkać wśród wielu gatunków zwierząt. 

Więcej o: