Orka wraca do domu. Lolita spędziła w niewoli ponad pół wieku. "Potężne zwycięstwo"

Ma 56 lat i większość swojego życia spędziła w niewoli. Orka Lolita została schwytana w 1970 roku i przez dekady była główną atrakcją w Miami Seaquarium na Florydzie w Stanach Zjednoczonych. Władze parku i stowarzyszenie przyjaciół Lolity ogłosiły, że mają plan uwolnienia orki - za dwa lata może wrócić do rodzimego Pacyfiku.

Nieprawdopodobna koalicja właściciela Miami Seaquarium na Florydzie w Stanach Zjednoczonych i grupy zajmującej się prawami zwierząt ogłosiła, że opracowała plan powrotu najstarszej żyjącej w niewoli orki na rodzinne wody w północno-zachodnim Pacyfiku. Lolita spędziła w niewoli ponad 50 lat - podaje BBC.

Zobacz wideo Mogli być jak Facebook, Microsoft i Google, ale coś poszło nie tak. Te firmy stały się cieniem dawnej wielkości [TOPtech]

Miami Seaquarium współpracuje z organizacją non-profit Friends of Lolita, aby wysłać orkę z powrotem do domu. Do koalicji działającej na rzecz uwolnienia ssaka dołączył amerykański biznesmen Jim Irsay, właściciel drużyny futbolowej NFL Indianapolis Colts, który pokryje koszty przedsięwzięcia.

Jestem podekscytowany tym, że mogę w pewien sposób towarzyszyć jej w tej podróży. Lolita jest twarda. To niesamowite. A ja odkąd byłem małym dzieckiem, kochałem orki

- mówił Irsay na czwartkowej konferencji prasowej w hotelu Intercontinental w Miami.

USA. Orka wraca do domu. Lolita spędziła w niewoli ponad pół wieku

Lolita została schwytana w sierpniu 1970 roku i została sprzedana do Miami Seaquarium, gdzie występowała wraz z inną orką o imieniu Hugo. Ten drugi ssak zmarł w 1980 roku, więc Lolita od ponad 40 lat nie miała innego towarzysza swojego gatunku.

W ciągu ponad pół wieku niewoli orka mieszkała w zbiorniku o wymiarach 26 na 11 metrów w Seaquarium. Obrońcy praw zwierząt wielokrotnie zwracali uwagę na to, że taka przestrzeń jest zbyt mała dla walenia, który ma około 6 metrów długości.

Jason Colby, historyk środowiska i profesor na University of Victoria, mówił w rozmowie z BBC, że przeniesienie orki może napotkać na poważne przeszkody. "Wiek i fakt, że żyje w niewoli od dziesięcioleci i nie jest w stanie samodzielnie żerować, może skomplikować jej uwolnienie z powrotem na wolność" - ocenił badacz. Jego zdaniem orka prawdopodobnie przeżyje pozostałe dni w zagrodzie morskiej, która pozwoli jej poczuć "wody domowe". Pomimo tych wątpliwości, Colby podkreślił, że powrót Lolity do Pacyfiku to "potężne, symboliczne zwycięstwo".

Lolita jest znana również pod imieniem Tokitae lub Toki i należy do gatunku southern resident killer whales. Orki te żyją wyłącznie w północnych wodach Pacyfiku, a kilka miesięcy w roku w Puget Sound w stanie Waszyngton - wynika z informacji amerykańskiej instytucji National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), którą cytuje BBC.

Populacja orek, do których należy Lolita została uznana za gatunek zagrożony w 2005 roku.

Biały jeleń uchwycony na filmie (po lewej kadr z filmu, po prawej jak może wyglądać zwierzę - fotografia nie przedstawia tego konkretnego jelenia) Tajemnicze zwierzę sfilmowane w lesie. "Wybraniec. Niezwykła rzadkość"

Programów Gazeta.pl, takich jak Poranna Rozmowa, Studio Biznes i Zielony Poranek możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu:

Więcej o: