Co sadzić obok truskawek? Jakie rośliny korzystnie wpływają na ich uprawę? [LISTA]

Podczas sadzenia truskawek można w prosty sposób wesprzeć ich wzrost i ochronić przed szkodnikami bez użycia środków chemicznych. Umieszczenie w ich sąsiedztwie odpowiednich roślin korzystnie wpłynie na smak owoców i poprawi ich kondycję. Jakie rośliny pozytywnie wpływają na uprawę, a jakich należy unikać?

W uprawie truskawek istotną rolę odgrywają rośliny posadzone w ich pobliżu. Można dzięki temu osiągnąć lepsze rezultaty w postaci zminimalizowania szkodników i chorób, które niszczą owoce, bez stosowania chemicznych środków. Sadzenie innych roślin w pobliżu truskawek może wpłynąć na ich aromat i smak.

Zobacz wideo Truskawka to tak naprawdę poziomka! I na dodatek... ananasowa

Jakie rośliny posadzić obok truskawek?

W celu ochrony truskawek przed szkodnikami warto posadzić w ich pobliżu warzywa cebulowe, takie jak czosnek, por, szczypiorek albo cebulę. Zapewnią one ochronę przed szarą pleśnią i chorobami grzybowymi, dzięki fitoncydom wytwarzanym przez te rośliny. Można je sadzić między rzędami truskawek, ponieważ nie zabierają truskawkom potrzebnego miejsca.

Wzrost truskawek wspomoże groch i fasola, które użyźniają glebę azotem. Wśród warzyw, które mają pozytywny wpływ na uprawę, jest szpinak, roszponka, sałata, rzodkiew, burak ćwikłowy i marchew - informuje mgr inż. Agnieszka Lach na portalu PoradnikOgrodniczy.pl.

Jeżeli chcemy posadzić w pobliżu truskawek zioła, najlepszym wyborem będzie mięta pieprzowa, szałwia, kminek, pietruszka, tymianek, kolendra siewna i cząber ogrodowy. Poprawią one smak owoców, a ich aromat sprawia, że szkodniki nie stanowią zagrożenia dla roślin. Rumianek zwabia owady zapylające, a ogórecznik lekarski stymuluje uprawę truskawek. Podczas wyboru miejsca posadzenia ziół, warto zdecydować się na obrzeża grządek lub umieścić je w doniczkach pomiędzy krzaczkami.

Przeczytaj więcej informacji z kraju i ze świata na stronie głównej Gazeta.pl.

Posiadacze ogrodów mogą wkomponować truskawki między kwiaty. Jedynym ważnym aspektem, którym warto się kierować, jest termin kwitnienia. Jeśli zarówno kwiaty, jak i truskawki będą posiadać ten sam termin rozkwitu, istnieje szansa, że owady zapylające wybiorą kwiaty zamiast grządek z truskawkami.

Rośliny, które nie powinny być sadzone obok truskawek

Wśród warzyw negatywnie wpływających na rozwój truskawek są warzywa kapustne, których substancje hamują rozwój grządek. W ich skład wchodzi kapusta, brukselka, jarmuż, brokuł i kalarepa. Dalej lepiej umieścić też grządki ogórka. Posadzenie w niewielkiej odległości od truskawek malin, poziomek i jeżyn spowoduje większą inwazję szkodników, które atakują wszystkie z tych roślin. Wywoła to również sprzyjające warunki do rozwoju chorób.

Więcej o: