Osoby, które zamierzają usunąć drzewa znajdujące się na ich posesjach, powinny pamiętać o polskich przepisach. W przypadku wielu drzew wycinka będzie bowiem zgodna z prawem tylko wtedy, gdy posiadamy odpowiednie pozwolenie. Od stycznia bieżącego roku obowiązują nowe zasady regulujące tę kwestię.
Początkowo planowano spore zmiany w przepisach o wycince drzew. Jak opisuje portal farmer.pl, w pierwotnym projekcie nowelizacji zakładano, że o 20 cm zwiększy się obwód pnia drzewa, które będzie można wyciąć bez pozwolenia. Wycofano się jednak z tego pomysłu. Nowe przepisy dotyczą jedynie składania wniosku o pozwolenie na wycinkę. Wniosek został ujednolicony, a także postanowiono, że od tego roku można go składać przez internet. Od 29 stycznia gminy są zatem zobowiązane do przyjmowania elektronicznych zgłoszeń dotyczących pozwolenia na wycinkę drzew.
Choć przepisy nie uległy zmianom idącym tak daleko, jak początkowo planowano, obecnie obowiązujące prawo pozwala na wycinkę niektórych drzew i krzewów bez posiadania pozwolenia, o czym informuje portal muratorplus.pl. Bez zezwolenia można wyciąć te rosnące na prywatnych posesjach drzewa i krzewy, które należą do gatunków obcych, takich jak np. bożodrzew gruczołowaty. Nie wymaga się także pozwolenia na wycięcie drzew i krzewów usuwanych w celu przywrócenia gruntów nieużytkowanych do użytkowania rolniczego, czy też krzewów rosnących w skupisku o powierzchni do 25 metrów kwadratowych.
W większości przypadków możliwość wycięcia danego drzewa jest uzależniona od obwodu jego pnia. Obwód pnia mierzy się na wysokości pięciu centymetrów nad gruntem. Zgodnie z aktualnymi przepisami można bez pozwolenia wyciąć: