Marek Gróbarczyk, wiceszef resortu infrastruktury, zapowiedział, że jeszcze w tym roku rozpocznie się budowa Wielkiej Pętli Mazurskiej, czyli nowej drogi wodnej. "W tym kierunku będziemy realizować naszą drogę wodną w ramach Wielkich Jezior" - stwierdził we wpisie zamieszczonym w mediach społecznościowych. Wyjaśnił też, że połączenie jezior nastąpi poprzez pochylnie. Wygląda więc na to, że po przekopaniu Mierzei Wiślanej, co jest pierwszym krokiem ku utworzeniu nowego toru wodnego, rząd chce nowej inwestycji o zbliżonym charakterze.
Plany dotyczące budowy nowej drogi wodnej ogłoszone zostały podczas majówki. Obecny na konferencji dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku Mirosław Markowski, cytowany przez Portal Samorządowy, wyjaśnił, że pochylnie nie będą napędzane siłą wody, a elektrycznie. "Koncepcja jest już opracowana, były konsultacje społeczne, jesteśmy na etapie omawiania projektu. Musimy zmienić plany zagospodarowania przestrzennego w gminach i wtedy wystąpimy o decyzję środowiskową, i wtedy przystąpimy do projektowania i pozwoleń. Proces wykonania będzie w przypadku tej inwestycji procesem najkrótszym i najprostszym" - stwierdził. Wyjaśnił też, że koszt inwestycji ma wynieść 300 mln zł.
Miejski Obszar Funkcjonalny Pętla Mazurska fot. http://mof.orzysz.pl/index.php?k=2
Plany stworzenia nowego szlaku nowe nie są - sięgają roku 2010. Pomysł budowy Wielkiej Pętli Mazurskiej wraca co kilka lat. Według pierwotnych założeń droga miałaby połączyć jeziora ze Szlaku Wielkich Jezior w taki sposób, by można je było przepłynąć naokoło. Wstępne projekty mówiły, że w pierwszej kolejności zostałyby połączone ze sobą jeziora Tyrkło i Buwełno.
Plany inwestycyjne wzbudzały pewne kontrowersje. Teren budowy jest objęty ochroną w ramach programu Natura 2000. Na danym terenie mamy do czynienia ze szczególnym typem siedlisk przyrodniczych i gatunków. Realizacja Pętli Mazurskiej wymagałaby więc negocjacji z Unią Europejską.
Studia Biznes i Zielonego Poranka możecie słuchać też w wersji audio w dużych serwisach streamingowych, np. tu: