W majówkę do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt trafił bocian... cały w marynacie z grilla

Nietypowym przypadkiem zajmowali się w majówkę pracownicy Leśnego Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt w Kole. Trafił do nich bocian ubrudzony tłuszczem z przyprawami - a konkretnie marynatą do dań z grilla. Po takiej majówce zwierzę potrzebuje kilku dni na dojście do siebie.
Zobacz wideo "Nie zastanawiamy się, jak koszulka za 30 zł wpływa na środowisko"

Kiedy ptak dotarł do ośrodka Nadleśnictwa Piotrków "zapach przypraw rozniósł się po wszystkich pomieszczeniach" - donoszą pracownicy piszący o nietypowej interwencji w majówkę. Bocian, który został przywieziony do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt, "cały pokryty był olejem jadalnym z przyprawami".

W jaki sposób do tego doszło? Tego nie wiadomo, ale pracownicy ośrodka przypuszczają, że bocian musiał wpaść do pozostawionego bez zabezpieczenia, dużego naczynia z marynatą na grilla. 

Specjaliści usunęli tłuszcz i umyli ptaka, ale - jak pisali pierwszego maja - bocian potrzebuje jeszcze kilku dni na uporządkowanie upierzenia. "Kiedy tylko odzyska możliwość lotu, zostanie wypuszczony" - dodano. A my dodajmy, by z pogody i przyrody korzystać odpowiedzialnie dla siebie i całego otoczenia, w tym zabezpieczać grille i jedzenie przed zwierzętami. 

Popiół z grilla możemy wyrzucić dopiero po ostudzeniu

Ważne jest też prawidłowe pozbycie się odpadów po grillowaniu. Popiół z grilla możemy wyrzucić dopiero po ostudzeniu się, aby nie spowodował pożaru ani nie zniszczył pojemnika (na odpady zmieszane).

Grill w majówkę (zdjęcie ilustracyjne) Majówka 2023. Gdzie wyrzucić śmieci po grillowaniu?

Żeby nie powodować zagrożenia pożarowego, grillować należy w odpowiednich miejscach. Nie wolno rozpalać ognia (a więc i grilla) w lasach i 100 metrów od ich krawędzi. Wyjątkiem są specjalne, przeznaczone do tego miejsca.  

Więcej o: