Rekord temperatury w Wietnamie. Władze mówią ludziom, by chronili się w domach

Początek maja przyniósł - już kolejną w tym roku - falę upałów w Azji Południowo-Wschodniej. Padł rekord temperatury w Wietnamie i Laosie. Napędzane zmianą klimatu coraz silniejsze fale gorąca to zagrożenie dla zdrowia ludzi czy rolnictwa.
Zobacz wideo "Nie zastanawiamy się, jak koszulka za 30 zł wpływa na środowisko"

44,1 stopnia Celsjusza pokazały w ten weekend termometry na północy Wietnamu. Tym samym padł tam rekord gorąca - podobnie jak w sąsiednim Laosie i Kambodży. To już kolejny raz w tym roku, gdy ta część Azji jest dotknięta potężną falą upałów. W kwietniu w Laosie temperatura sięgnęła ponad 42 stopni, a w Tajlandii - 45,4.

Tym razem w Laosie termometry pokazały 43,5 stopnia w mieście  Luang Prabang - pobity został więc rekord ustanowiony zaledwie miesiąc wcześniej.

Zmiana klimatu będzie napędzać coraz więcej coraz silniejszych fal upałów - czego przykładem jest uderzenie gorąca w Hiszpanii, które według naukowców byłoby praktycznie niemożliwe bez globalnego ocieplenia. Ekstremalne upały mogą być groźne dla zdrowia i życia, szkodliwe dla natury i rolnictwa. 

Żmije w lasach Jadowite zwierzęta pełzają po lasach. W sieci pojawiło się nowe nagranie

Fale upałów w Wietnamie. Rolnicy musieli zaczynać pracę w nocy

Jak relacjonował "The Guardian", osoby pracujące na zewnątrz, np. rolnicy, musieli zaczynać pracę w nocy i kończyć przed 10 rano, żeby uniknąć gorąca. Władze lokalne zarekomendowały nawet ludziom, by w czasie najgorszych godzin dnia zostawali w domach dla bezpieczeństwa, podaje dziennik. Już kilka lat temu osoby pracujące na polach ryżowych w Wietnamie zaczęły pracować nocami zamiast za dnia w czasie fal upałów, żeby wytrzymać wysokie temperatury. Dodatkowo ekstremalne gorąco może szkodzić samym uprawom i zmniejszać plony. 

Władze krajowe i regionalne w Wietnamie przygotowują się na możliwą suszę, brak wody dla mieszkańców i inne skutki upałów. Gorąca pora roku dopiero zaczyna się na północy kraju, jednak na południu (podobnie jak np. w Kambodży) to kwiecień i maj są najgorętszymi miesiącami.

Wyschnięty zbiornik La Baells w Hiszpanii Kościelna dzwonnica brzmi w hiszpańskim słońcu jak przejmujący alarm klimatyczny

Więcej o: