Masakra kormoranów. Zabili 300 piskląt, zniszczyli gniazda. Policja zatrzymała podejrzanych

Policja zatrzymała dwóch mężczyzn, którzy podejrzewani są o zniszczenie gniazd ptaków na wyspie na Jeziorze Tonowskim. Wskutek celowego działania uśmierconych tam zostało ok. 300 piskląt kormoranów, zniszczeniu uległo ponad 100 gniazd i kilkadziesiąt jaj. Grozi im do 3 lat pozbawienia wolności.
Zobacz wideo "Nie zastanawiamy się, jak koszulka za 30 zł wpływa na środowisko"

W poniedziałek w godzinach popołudniowych kryminalni ze Żnina (woj. kujawsko-pomorskie) przesłuchali dwóch mieszkańców powiatu żnińskiego. Mężczyźni w wieku 53 i 54 lat podejrzani są o celowe uśmiercenie piskląt i zniszczenie gniazd kormoranów na wyspie Jeziora Tonowskiego. Pisaliśmy o sprawie 1 maja na next.gazeta.pl - wówczas Polskie Towarzystwo Ochrony Przyrody "Salamandra" zwróciło się z apelem o pomoc w ujęciu sprawców masakry.

Masakra kolonii kormoranów. Sprawcy uśmiercili do 300 piskląt, zniszczyli ponad 100 gniazd i kilkadziesiąt jaj

"W wyniku celowego, przestępczego działania sprawców uśmierconych zostało od 250 do 300 piskląt, a kilkadziesiąt jaj kormoranów zostało zniszczonych. Zniszczono także ponad 100 gniazd" - czytamy we wtorkowym komunikacie policji. Funkcjonariusze zostali zawiadomieni o sprawie 2 maja bieżącego roku. Praca żnińskich policjantów oraz zgromadzony materiał dowodowy pozwoliły na wytypowanie osób, które mogły mieć związek z tym przestępstwem. "Podejrzewani wiedzieli, że ich zatrzymanie jest nieuniknione" - pisze policja.

Masakra kormoranów. Sprawcom grozi do 3 lat pozbawienia wolności

Podejrzanym o masakrę kormoranów na wyspie Jeziora Tonowskiego przedstawiono zarzut naruszenia przepisów Ustawy o ochronie zwierząt, dotyczących uśmiercenia zwierząt. Zatrzymani zostaną doprowadzeni do żnińskiej prokuratury z wnioskiem o tymczasowe aresztowanie. Uśmiercenie zwierzęcia wbrew przepisom Ustawy o ochronie zwierząt zagrożone jest karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Więcej o: