Piana wysoka na metr i setki śniętych ryb w górskim potoku. "Parametry wody nie odbiegały od normy"

W potoku Skomielnianka w miejscowości Skomielna Biała w zeszłym tygodniu znaleziono setki śniętych ryb. Woda prawdopodobnie została zanieczyszczona. Pracownicy Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w Krakowie sprawdzają, w jaki sposób doszło do skażenia.

Pierwsze sygnały o zanieczyszczeniu potoku Skomielnianka w miejscowości Skomielna Biała w gminie Lubień (woj. małopolskie) pojawiły się 11 maja br. W wodzie pojawiła się wysoka na metr piana oraz setki śniętych ryb.

Więcej podobnych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Staramy się wypracować rekomendacje, żeby katastrofy ekologiczne się nie powtarzały

Skomielna Biała. Piana i śnięte ryby w potoku Skomielnianka

Potok Skomielnianka jest dopływem Raby. Swoje źródła ma na wysokości około 530 m w miejscowości Skomielna Biała. Do zanieczyszczenia doszło na odcinku między Rabką-Zdrój a Skomielną Białką. Jako pierwszy informację o zanieczyszczeniu otrzymał portal skomielna.info.

O sprawie zawiadomiono Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie Delegatury w Nowym Sączu. "Służby interweniowały w terenie wskutek zgłoszenia o zanieczyszczeniu potoku Skomielnianka w miejscowości Skomielna Biała, gminie Lubień, substancją, która wizualnie spowodowała białe zapienienie cieku na odcinku około 300-400 metrów. Zaobserwowano śnięte ryby na zanieczyszczonym odcinku potoku" - przekazano w komunikacie. Do zanieczyszczenia doszło prawdopodobnie z powodu wypuszczenia do niej nieczystości.

Trwa badanie próbek wody z potoku Skomielnianka

Inspektorzy z WIOŚ w Krakowie Delegatury w Nowym Sączu ustalają obecnie przyczyny zanieczyszczenia potoku. Centralne Laboratorium Badawcze Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska pobrało próbki wody z samego potoku, a także z wylotu z kanalizacji burzowej.

"Parametry wody mierzone w terenie nie odbiegały od normy. Dodatkowo Jednostka Ratownictwa Chemicznego "Kraków 6" wykonała badania trzech próbek terenowych wody z potoku. Analiza wykonana spektrometrem nie wykazała substancji które zawiera biblioteka analizatorów" - przekazał WIOŚ.

Więcej o: