Skażona woda z "Dębskiej Kuźni" w powiecie opolskim. Wydano alert dla mieszkańców

W wodzie z ujęcia "Dębska Kuźnia" w powiecie opolskim wykryto bakterię E.coli. Ostrzeżenie dotyczy mieszkańców sześciu miejscowości. Podstawiono dla nich beczkowozy z wodą zdatną do picia.

Komunikat o wykryciu bakterii Escherichia Coli w ujęciu "Dębska Kuźnia" wydano w środę 24 maja. Ostrzeżenie dotyczy sześciu miejscowości w powiecie opolskim, a są to: Chrząstowice, Dębska Kuźnia, Lędziny, Suchy Bór, Falmirowice i Dębie.

Zobacz wideo Wawrykiewicz: Minister Ziobro często mówi, że walczy np. z mafią paliwową, i dochodzi do wielu nadużyć

Skażona woda w powiecie opolskim. Czego nie wolno robić? 

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Opolu podkreśla, że mieszkańcy wymienionych miejscowości nie powinni: pić wody z kranu, używać jej do przygotowywania posiłków i prania, a także myć w niej owoców, warzyw czy naczyń kuchennych. Woda nie nadaje się również do kąpieli, mycia zębów i przemywania otwartych zranień. Może być natomiast wykorzystywana do celów sanitarnych, tj. WC.

Powiat opolski. Beczkowozy z wodą dla mieszkańców

Sytuację skomentował Florian Ciecior, wójt gminy Chrząstowice. - Obecnie woda z sieci wodociągowej jest odkażana, w planie jest oczyszczanie całego wodociągu - poinformował w rozmowie z Radiem Opole. Dodał, że dla mieszkańców podstawione zostały beczkowozy z wodą zdatną do picia. Jak przekazała spółka PLADA, od czwartku 25 maja wodę z beczkowozu będzie można pobrać w godz. 7:30-21:30:

  • w Lędzinach - obok świetlicy, ul. Szkolna;
  • w Chrząstowicach - obok OSP ul. Dworcowa;
  • w Suchym Borze - obok OSP, ul. Pawlety;
  • w Dębskiej Kuźni - obok OSP, ul. Kolonia;
  • w Dębiu - obok OSP, ul. Zielona.

Mieszkańcy są proszeni o zabranie ze sobą własnych pojemników na wodę.

Rządowe Centrum Bezpieczeństwa rozesłało SMS-y z ostrzeżeniem do osób przebywających na terenie powiatu opolskiego. Polecono śledzić komunikaty Urzędu Gminy Chrząstowice.

Więcej o: