Wielka Brytania. "Zniszczyli" wiekowy trawnik, zachęcają, by robić to samo. "Czasy się zmieniły"

Na angielskiej uczelni po niemal 250 latach zrezygnowano z trawnika i posiano łąkę kwietną. Teraz naukowcy wymieniają liczne korzyści - zerwanie z tradycją pozwoliło m.in. zredukować efekt "miejskiej wyspy ciepła" i zmniejszyć emisję CO2.
Zobacz wideo Ekspert mówi, jakie będą koszty zatrzymania zmiany klimatu

W 1772 roku na dziedzińcu King's College w angielskim Cambridge po raz pierwszy posiano trawnik. W tamtych czasach trawniki były swego rodzaju demonstracją bogactwa i statusu - tak właściciele ziemscy okazywali, że było ich stać na opłacanie pracowników, aby ci regularnie kosili i dbali o trawniki. Jednak po niemal 250 latach postanowiono zerwać z tradycją.

Wielka Brytania. Uczelnia w Cambridge zamieniła wiekowy trawnik w łąkę kwietną

Od 2020 roku zaprzestano koszenia trawnika na dziedzińcu King's College. Teren przeobraził się w kolorową łąkę kwiatów - m.in. maków, chabrów i stokrotek. Naukowcy przez kilka lat prowadzili obserwacje i wyciągnęli wiele ciekawych wniosków. Łąka kwietnia zwiększyła różnorodność biologiczną i jest bardziej odporna na zmieniający się klimat niż trawnik - podaje Uniwersytet Cambridge. Na łące występuje trzy razy więcej gatunków roślin, pająków i robaków - w tym 14 gatunków objętych ochroną, w porównaniu z sześcioma na trawniku. - Byłam naprawdę zaskoczona wielkością zmiany na tak małym obszarze - skomentowała dr Cicely Marshall z King's College i Uniwersytetu Cambridge, cytowana w komunikacie.

Podczas pobierania próbek na łące kwietnej wykryto 84 gatunki roślin, z czego tylko 33 zostały posiane, a reszta pojawiła się naturalnie. Odnotowano również 16 gatunków robaków i pająków, 149 rodzajów nicieni (glist) i 8 gatunków nietoperzy. - Odkryliśmy, że nietoperze trzy razy częściej żerują na łące niż na trawniku - powiedziała Marshall. Naukowcy obliczyli również, że rezygnując z koszenia i nawożenia trawnika, udało się zredukować 1,36 tony emisji dwutlenku węgla na hektar w skali roku. Ponadto łąka odbija o 25 proc. więcej światła słonecznego i redukuje efekt "miejskiej wyspy ciepła".

Naukowcy zachęcają, aby nie kosić trawników. "Czasy się zmieniły, mamy dziś inne priorytety"

King's College zatwierdziło w 2018 roku pomysł zasiania łąki kwietnej na okres pięciu lat w ramach próby. Biorąc pod uwagę liczne korzyści, tamtejsi naukowcy nie mają wątpliwości, że łąka kwietna pozostanie tam już na stałe. - Trawnik na dziedzińcu King's College zasiano w 1770 roku. Ale czasy się zmieniły i mamy dziś inne priorytety. Mamy nadzieję, że inni ludzie również zdecydują się na podobny krok - powiedziała dr Cicely Marshall z King's College i Uniwersytetu Cambridge.

Więcej o: