Tajemnicze ataki u wybrzeży Hiszpanii. Orki uczą swoje młode, jak zatapiać łodzie

Łódź szybkiego reagowania i helikopter były niezbędne, by pomóc jednostce zaatakowanej przez orki. Podobnych ataków u wybrzeży Hiszpanii jest coraz więcej. Morskie ssaki są na tyle inteligentne, że mogą... wzajemnie uczyć się jak zatapiać jachty. Dlaczego jednak to robią?

Zagraniczne media coraz częściej donoszą, że u wybrzeży Hiszpanii orki atakują łodzie. Do jednego z takich zdarzeń, opisywanych przez agencję Reutera, doszło pod koniec zeszłego tygodnia. Lokalne służby podają jednak, że podobnych ataków były już dziesiątki. 

Zobacz wideo "Z tymi politykami, które mamy, możemy spodziewać się wzrostu temperatury o 3 stopnie"

Orki atakują łodzie u wybrzeży Hiszpanii. "Były dwie mniejsze i jedna większa"

Podczas niedawnego incydentu orki wyrządziły spore szkody. Atak przeprowadziła cała grupa morskich ssaków. Złamały ster, przebiły kadłub i zmusiły załogę czteroosobowej jednostki zmierzającej na Gibraltar do wezwania pomocy. Na miejsce przybył statek szybkiego reagowania oraz helikopter. Zaatakowana jednostka na szczęście nie zatonęła i została odholowana do brzegu. 

Były dwie mniejsze i jedna większa. Małe trzęsły sterem z tyłu, a duża wielokrotnie cofała się i taranowała łódź z pełną siłą uderzając w bok 

- relacjonował zdarzenie kapitan jednostki w rozmowie z "The Guardian". Mniej szczęścia mieli natomiast właściciele jachtu, który zaatakowany został w połowie maja. Jednostka była zbyt poważnie uszkodzona, by dopłynąć do brzegu, osiadła na mieliźnie i ostatecznie zatonęła. 

 

Dlaczego orki atakują statki? Naukowcy mają teorię

Badacze z grupy GTOA potwierdzają, że o ile liczba ataków liczona jest w dziesiątkach, to liczba interakcji między orkami a różnego rodzaju statkami idzie w setki. Naukowcy odkryli, że orki uczą się atakowania jednostek od siebie, a w takich "szkoleniach" biorą udział także młode osobniki, dla których - według Live Science - takie zachowania mogą być elementem zabawy. - Wymyśliły coś nowego i to powtarzają. Takie zachowanie pasuje do profilu młodych osobników - wyjaśnia dr Alfredo López Fernandez z GTOA. 

Starsze osobniki zainteresowanie pływającymi jednostkami wykazują z dwóch względów. Pierwszym jest ciekawość. Orki to zwierzęta niezwykle inteligentne i społeczne, dlatego lubią poznawać coś, z czym wcześniej nie miały kontaktu. Drugą motywacją może być trauma. Naukowcy stawiają hipotezę, zgodnie z którą jedna z orek doznała zranienia po kontakcie z łodzią - mogła na przykład popłynąć zbyt blisko śruby. Atak na przepływające statki mógł mieć w jej przypadku charakter obronny, natomiast inne osobniki to zachowanie podchwyciły. - Jeden lub kilka osobników mogło mieć złe doświadczenia i teraz widząc łódź, próbują ją zatrzymać, aby nie dopuścić ponownie do traumatycznego wydarzenia. To zachowanie pokrywa się z profilem dorosłych - wyjaśnia hiszpański naukowiec. 

Więcej o: