Rekordowe upały w Chinach. W Szanghaju jeszcze nigdy nie było tak gorąco

Szanghaj odnotował dziś najwyższą temperaturę od ponad stu lat - 36,1 stopnia Celsjusza. Z powodu fali upałów, miasto wydało pierwszy w tym roku alert o wysokiej temperaturze. Natomiast meteorolodzy przewidują nadejście upalnego lata.
Zobacz wideo "Z tymi politykami, które mamy, możemy spodziewać się wzrostu temperatury o 3 stopnie"

Poprzedni rekord w Szanghaju wynosił 35,7 stopni Celsjusza. Tak wysoka temperatura została zarejestrowana po raz pierwszy w maju 1876 roku, a także w latach 1903, 1915 i 2018. Natomiast temperatura zarejestrowana w poniedziałek w dzielnicy Xuhui (36,1 stopnia Celsjusza) to nowy rekord dla tego miasta - podaje CNN. Nie wiadomo, kiedy miasto zaczęło prowadzić zapisy temperatur.

Chiny i fala upałów. Szanghaj z nowym rekordem temperatury

Z powodu fali upałów departament meteorologiczny Szanghaju wydał dziś pierwsze w tym roku ostrzeżenie o wysokiej temperaturze. Termometry w mieście od trzech dni z rzędu pokazują temperaturę powyżej 35 stopni. Natomiast w całym 2022 roku Szanghaj odnotował łącznie 50 dni z temperaturami przekraczającymi 35 stopni Celsjusza. Tymczasem w wielu miejscowościach w południowo-zachodniej prowincji Syczuan ogłoszono alerty najwyższego (czerwonego) stopnia, gdy temperatury sięgały nawet 42 stopni Celsjusza - pisze Agencja Reutera.

Rekordowe temperatury w Chinach, Wietnamie i Laosie 

Rekord został pobity nie tylko w chińskim Szanghaju - na początku maja rekordowo wysokie temperatury zarejestrowano również w Wietnamie, Laosie i stolicy Tajlandii. Zdaniem ekspertów, upały zostały spotęgowane przez intensywny sezon smogowy, który spowodował wzrost poziomu zanieczyszczenia. Oczekuje się, że w kilku południowych prowincjach Chin panować będą ekstremalne upały jeszcze przez kilka najbliższych dni, zaś meteorolodzy już przewidują kolejne upalne lato - zauważa Agencja Reutera.

Więcej o: