Polsce zagraża susza, rośnie też ryzyko pożarowe. Ostrzeżenia wydane przez RCB dotyczą powiatów strzelecko-drezdeneckiego w województwie lubuskim, chodzieskiego i wągrowieckiego w województwie wielkopolskim oraz choszczeńskiego w zachodniopomorskim.
Na wskazanych obszarach wilgotność ściółki leśnej jest najniższa, a zagrożenie pożarowe - najwyższe. W związku z tym RCB radzi mieszkańcom, aby zachowali ostrożność i nie używali otwartego ognia w lesie i jego sąsiedztwie. Ostrzeżenia przed pożarami lasów obowiązują w większości województw. Instytut Badawczy Leśnictwa ocenia, że w północnej i środkowej Polsce zagrożenie jest średnie, a w południowej części kraju - nieduże.
Zagrożenie pożarem jest też wysokie w innych regionach. Centrum Zarządzania Kryzysowego w Poznaniu zaapelowało o nieużywanie otwartego ognia w lasach komunalnych, parkach, łąkach i w ich otoczeniu. "Dotyczy to zarówno rozpalania ognisk czy grilla jak i palenia papierosów czy używania zapalniczek czy zapałek. Należy także zadbać o odpowiednie wyrzucanie odpadów szklanych" - czytamy na stronach ecopoznan.pl.
O zagrożeniu suszą mówił na antenie TVP Szczecin Grzegorz Walijewski, rzecznik prasowy IMGWmeteo. Jako przykład podał województwo zachodniopomorskie. - W województwie zachodniopomorskim miejscami spadło zaledwie 20-30 proc. normy dla maja. Nadal tego opadu nie widać na naszych mapach, a jeżeli będzie, to niestety go będzie za mało.
I tu już zaczyna się problem, ponieważ rozpoczyna się susza meteorologiczna
- mówił przedstawiciel IMGW. Wyjaśnił też, że wysokie temperatury nie powinny zaskakiwać. - Można powiedzieć, że przecież mamy już lato, ponieważ rozpoczęliśmy lato meteorologiczne, meteorolodzy rozpoczynają je 1 czerwca, więc nie powinna nas zdziwić taka wartość temperatury - stwierdził.