Niepokojące zachowanie bocianów. Z powodu głodu wyrzucają pisklęta z gniazd

Pisklęta są jednymi z ofiar problemu głodu, który pojawił się wśród bocianów. Młode są coraz częściej wyrzucane przez dorosłe ptaki z gniazda. Niepokojące zachowanie jest spowodowane brakiem pożywienia. Eksperci wyjaśniają, że problemem jest susza w Polsce.

Bociany zaczęły wyrzucać swoje młode z gniazd. Jak się okazuje, przyczyną niepokojącego zachowania u ptaków jest głód spowodowany m.in. warunkami atmosferycznymi w Polsce.

Zobacz wideo Bocian pilnował jaj, gdy pod nim rozpętało się piekło

Bociany wyrzucają pisklęta z gniazd. Powodem jest susza. Eksperci wyjaśniają

- Teraz niestety dostajemy wiele telefonów od ludzi, że młody bocian jest poza gniazdem. To są trudne sytuacje, bo nie wiemy, czy mały bocian był niezdarny i wypadł, czy został z gniazda wyrzucony - tłumaczy Sebastian Menderski z Polskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków w rozmowie z "Faktem". Ornitolodzy zazwyczaj radzili, żeby w sytuacjach znalezienia młodego ptaka, włożyć go z powrotem do gniazda, ale obecnie młode są z niego wyrzucane ponownie. Ekspert informuje, że bociany eliminują pisklęta z powodu problemów z wykarmieniem ich.

Brak pożywienia powoduje susza, utrzymująca się zwłaszcza na północy kraju. Sytuacji bocianów przygląda się również Anna Iwicka, która z ramienia PTOP prowadzi bocianie gospodarstwo w Żywkowie. - Sucho jest u nas dramatycznie, bociany boją się, że nie wykarmią młodych - twierdzi ekspertka w rozmowie z "Faktem".

W przypadku znalezienia porzuconego pisklęcia najlepszym rozwiązaniem jest oddanie go do ośrodka, który zajmuje się pomocą dzikim ptakom. - Na Warmii i Mazurach jest kilka ośrodków, do których można oddać młode bociany, m.in. w Krutyni na Mazurach czy w Bukwałdzie na Warmii - informuje Menderski w rozmowie z "Faktem".

Bociany wyrzucają pisklęta z gniazd z wielu powodów

Jak informowaliśmy, niedawno w jednej z czeskich miejscowości doszło do wyrzucenia młodego bociana z gniazda. O wyeliminowaniu jednego z nich z gniazda zdecydował się ojciec samotnie opiekujący się pisklętami. Osoby zajmujące się ptakami podkreślały, że zwierzę jest wyczerpane i kieruje się instynktem przetrwania, a nie emocjami. Więcej informacji na ten temat znajduje się w artykule: Bociani ojciec, samotnie opiekujący się młodymi, wyrzucił jedno z nich. "Tak działa dobór naturalny".

Według portalu bocianopedia.pl, straty wśród młodych bocianów są szacowane na 10-15 procent rocznie. Pisklęta umierają z głodu, w wyniku chorób, pasożytów, drapieżnictwa innych zwierząt, czynników atmosferycznych, upadku lub wyrzucenia z gniazda. Bociany eliminują w taki sposób młode osobniki, które są słabe, chore lub stanowią zagrożenie dla innych piskląt. 

Więcej o: