Panele fotowoltaiczne miały być okazją, okazały się oszustwem. "Firma już nie istnieje"

Panele fotowoltaiczne, które zamówił mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego, okazały się bardzo drogą inwestycją. Poszkodowany mężczyzna nie dość, że nie otrzymał swojego zamówienia, to jeszcze stracił w wyniku transakcji ponad tysiąc złotych. Jak do tego doszło?

Mieszkaniec powiatu kolbuszowskiego zainteresowany korzystną propozycją założenia instalacji fotowoltaicznej zawarł umowę - tak mu się przynajmniej wydawało - z przedstawicielem firmy. Ze względu na brak własnych funduszy na realizację usługi zgodził się, aby firma zaciągnęła w jego imieniu kredyt. "Atrakcyjna okazja" niestety okazała się oszustwem. 

Zobacz wideo Krzysztof Gawkowski gościem Porannej Rozmowy Gazeta.pl (12.06)

Instalacja fotowoltaiczna okazała się oszustwem. Stracił 1000 zł

Poszkodowany, jak czytamy w komunikacie policji, ofertę otrzymał w grudniu. Skusiła go atrakcyjna cena. Mężczyzna twierdzi, że bank poprosił go, by potwierdził chęć zaciągnięcia zobowiązania. Podkreśla jednak, że ostatecznie nie otrzymał żadnych dokumentów potwierdzających zawarcie umowy.

Firma obiecująca założenie instalacji nigdy się nie pojawiła. Mężczyzna sądził, że może zapomnieć o sprawie, kiedy nagle otrzymał pierwsze wezwanie do spłat kredytu. Zwrócił się wówczas z prośbą o wyjaśnienia do przedsiębiorstwa, które miało zakładać panele. Tam zapewniono go, że wszystko jest w porządku i trwa "normalna procedura". Po pewnym czasie jednak kontakt się urwał, a mężczyzna dowiedział się, że firma już nie istnieje. Wówczas - zdając sobie sprawę, że padł ofiarą oszustów - zgłosił sprawę na policję. "W wyniku transakcji pokrzywdzony stracił ponad tysiąc złotych - które wpłacił do banku na poczet rat kredytu" - czytamy w komunikacie. W sprawie prowadzone jest postępowanie.

Jak działa instalacja fotowoltaiczna?

Instalacja fotowoltaiczna to system, który przetwarza energię słoneczną na prąd elektryczny. Składa się z kilku podstawowych elementów. Pierwszym z nich są panele słoneczne. To właśnie one są głównym elementem instalacji, ponieważ to dzięki nim energia słoneczna jest przetwarzana na energię elektryczną. Panele słoneczne składają się z komórek fotowoltaicznych, które są w stanie przetwarzać światło słoneczne na prąd elektryczny. Drugim elementem instalacji jest inwerter. Odpowiada za przetwarzanie prądu stałego, który jest produkowany przez panele słoneczne, na prąd zmienny, który jest potrzebny do zasilania urządzeń elektrycznych w domu. Inwerter jest również w stanie kontrolować i monitorować produkcję energii elektrycznej przez panele słoneczne. Kolejnym elementem instalacji fotowoltaicznej jest regulator ładowania. To urządzenie, które kontroluje proces ładowania akumulatorów, które są częścią systemu. Regulator ładowania zapobiega przeładowaniu akumulatorów, co może prowadzić do uszkodzenia całego systemu.

Ostatnim elementem instalacji fotowoltaicznej są akumulatory. Gromadzą energię elektryczną, która jest produkowana przez panele słoneczne. Akumulatory są niezbędne, ponieważ pozwalają na magazynowanie energii elektrycznej, która może być wykorzystana w nocy lub w czasie, gdy nie ma dostępu do energii słonecznej. Wszystkie te elementy są ze sobą połączone. Dzięki temu systemowi możliwe jest wykorzystanie energii słonecznej do zasilania urządzeń elektrycznych w domu, co przyczynia się do zmniejszenia kosztów energii elektrycznej oraz ochrony środowiska naturalnego.

Więcej o: