Rybak chciał nagrać zwykły film. Uwiecznił fenomen. "Nigdy nie widziałem czegoś takiego"

To może być największe tego typu zjawisko zarejestrowane na filmie - tak o gigantycznej ławicy łososi, którą uchwycił dzięki dronowi rybak, mówi australijska telewizja.
Zobacz wideo El Nino dopiero się zaczyna, a ocean światowy już jest o 0,2 stopnia cieplejszy niż kiedykolwiek w historii pomiarów

Adam Dowton, rybak z Australii, zapewne nie przepuszczał, że planując nagrywanie filmu ukazującego jezioro z lotu ptaka, uwieczni jedne z najbardziej zaskakujących kadrów ostatnich lat. Na filmie opublikowanym w mediach społecznościowych widać bowiem jego łódź otoczoną dosłownie przez miliony ryb.

Rozmiar ławicy łososi wygląda wręcz surrealistycznie. Kadry uwiecznione w okolicach Wapengo, w Nowej Południowej Walii, maleńkiej wiosce, w której żyje kilkadziesiąt osób, zadziwiły samego autora filmu. - Wspaniale widzieć tak liczną ławicę ryb. Nie występują tu w takich ilościach przez cały czas,  przybywają, by przetrwać kilka miesięcy zimy - wyjaśnił mężczyzna w rozmowie z Yahoo News. - Nigdy nie widziałem czegoś takiego - dodał.

Ławica jest na tyle pokaźna, że zdaniem Fishing Australia TV może być największym zarejestrowanym do tej pory zjawiskiem tego typu. "To niesamowite" - komentują internauci, którzy są zadziwieni nagraniem. 

To może być największa ławica w historii uwieczniona na filmie

Serwis wyjaśnia, że na północ migrują również foki, delfiny, a nawet rekiny. Łosoś australijski jest jednak gatunkiem wyjątkowym. "To gatunek wędrowny, dorosłe osobniki często widywane są wzdłuż wybrzeża i u ujścia rzek. Każda ryba ma zazwyczaj od 35 do 45 cm, ale mogą osiągać nawet 75 cm" - stwierdził cytowany przez serwis Culum Brown ze School of Natural Sciences na Macquarie University. Ryby przyciągają drapieżniki i delfiny, są bowiem dla nich istotnym źródłem pożywienia. Z wyjątkowej obfitości korzystają też ptaki morskie oraz ludzie, którzy tradycyjnie poławiają łososie. 

Łosoś australijski (arripis trutta) to gatunek ryby morskiej, który występuje głównie w wodach południowo-wschodniej Australii i na wybrzeżach Nowej Zelandii. Łosoś australijski - podobnie jak jego kuzyni - jest rybą drapieżną. Migracja łososia australijskiego związana jest z temperaturą wody. Młode łososie, zwane smoltami, migrują, gdy temperatura wody osiągnie ponad 7 stopni C. Dorosłe łososie australijskie tworzą wyjątkowo duże skupiska. Obecnie w Australii trwa zima - przypada na okres od czerwca do sierpnia

Więcej o: