Otruł drzewa na działce w Sopocie. Teraz zapłaci ponad 200 tys. zł kary

Właściciel jednej z sopockich działek otruł 39 drzew na swojej posesji. W związku ze zniszczeniami prezydent Sopotu nałożył na mężczyznę karę administracyjną. Mimo złożenia skargi przez właściciela, decyzją Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, mężczyzna musi zapłacić 214 tys. zł.

Przez blisko trzy lata trwała batalia o ukaranie sprawcy zniszczenia kilkudziesięciu drzew na nadmorskiej działce w Sopocie. Ostatecznie, mimo wielokrotnych skarg i odwołań, mężczyzna będzie musiał zapłacić ponad 214 tys. zł kary.

Zobacz wideo Daria Gosek-Popiołek o obronie Puszczy Karpackiej przed wycinką

Za otrucie drzew zapłaci wysoką karę. Prezydent Sopotu: Na tej działce można było wykonać zabudowę bez uczynienia szkody

Za zniszczenie 39 drzew na nadmorskiej działce w Sopocie, właściciel posesji będzie musiał zapłacić 214 391 złotych. Zgodnie z wyrokiem 154 345 zł musi uiścić w trybie natychmiastowym. Z kolei egzekucja pozostałych 60 046 złotych została zawieszona na okres pięciu lat, w związku z możliwością odrodzenia się 15 zniszczonych drzew. - Niedopuszczalna jest sytuacja, w której inwestor dla zysku chce oczyścić teren z drzew - powiedział prezydent Sopotu Jacek Karnowski cytowany przez serwis zawszepomorze.pl. - Szczególnie że na tej działce można było wykonać zabudowę bez uczynienia tego - dodał urzędnik. Wyrok jest prawomocny, w związku z czym nie podlega dalszym odwołaniom.

Drzewa zostały zalane substancją chwastobójczą

Wiosną 2019 roku zaniepokojeni usychaniem drzew mieszkańcy Sopotu zgłosili sprawę do urzędu miasta. Po przeprowadzeniu oględzin urzędnicy poinformowali prokuraturę o możliwości popełnienia przestępstwa. Jak poinformował Urząd Miasta w Sopocie, z ekspertyz dendrologicznych wynikało, że zarówno pnie, jak i korony drzew zostały nawiercone, a do sporządzonych otworów ktoś celowo wprowadził najprawdopodobniej substancje chwastobójcze, które doprowadziły do uschnięcia i zniszczenia drzew, w tym: klonów, olch, brzóz oraz topoli. O sprawie poinformowano także prokuraturę, której przekazano zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Władze miasta wszczęły także procedurę administracyjną w celu wymierzenia kary sprawcy. 

Sądowa batalia o ukaranie sprawcy

We wrześniu 2020 roku prezydent Sopotu nałożył na właściciela działki, odpowiedzialnego za zniszczenie 39 drzew, karę pieniężną. Mężczyzna odwołał się od niej do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Gdańsku. SKO jednak utrzymało zaskarżoną decyzję w mocy. W związku z tym właściciel nieruchomości złożył skargę na postanowienie kolegium do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Sąd jednak skargę oddalił. Wiosną br. wyrok ostatecznie się uprawomocnił.

Więcej o: