Katastrofalny cyklon uderzył w południe Brazylii. Wśród ofiar śmiertelnych są dzieci

Co najmniej 13 osób zginęło po przejściu pozatropikalnego cyklonu w południowym regionie Brazylii. Wśród ofiar jest dwoje dzieci. Nadal trwają poszukiwania zaginionych. Gwałtowne powodzie dotknęły co najmniej 41 miejscowości w stanie Rio Grande do Sul i 31 miast w regionie Santa Catarina.

Pozatropikalny cyklon uderzył w nocy z czwartku na piątek w południowe regiony Brazylii. Ulewne deszcze, burze i gwałtowne wiatry doprowadziły do powodzi i niebezpiecznych osunięć ziemi. Najbardziej ucierpiał stan Rio Grande do Sul, w którym zginęło co najmniej 13 osób. Niektórzy mieszkańcy wciąż pozostają zaginieni

Zobacz wideo Brazylia: Policjant robił zakupy w trakcie napadu. Zastrzelił dwóch napastników, trzymając syna na rękach

Brazylia. Katastrofalne skutki cyklonu. Wśród ofiar śmiertelnych są dzieci w tym 4-miesięczne niemowlę

Ulewne deszcze i silny wiatr spowodowały zniszczenia w dziesiątkach miast stanu Rio Grande do Sul, w tym w jego stolicy Porto Alegre. W niedzielę 19 czerwca liczba ofiar cyklonu wzrosła oficjalnie do 13 - poinformowały lokalne władze. Jak przekazał serwis laprensalatina.com, tego dnia ekipy ratownicze znalazły dwa ciała w ośmiotysięcznym mieście Caraa, jednej z miejscowości najbardziej dotkniętych powodzią. Wśród zabitych przez cyklon jest czteromiesięczne niemowlę, które zmarło z powodu uduszenia, po tym, jak służby ratownicze z powodu powodzi nie dotarły do niego na czas. Drugą ofiarą jest 14-letni chłopiec. Według władz regionu najczęstszymi przyczynami zgonu ofiar są utopienia, porażenia prądem, oraz zawalenia się dachów budynków. 

Brazylia. Gubernator Rio Grande do Sul: W dwa dni strażacy uratowali 2400 osób

Jak przekazał portal channelnewsasia.com na skutek cyklonu 3713 osób zostało pozbawionych dachu nad głową. W sobotę (17 czerwca) gubernator Rio Grande do Sul Eduardo Leite odwiedził  dom kultury, w którym po gwałtownych burzach schroniły się setki ludzi. "Sytuacja w Caraa głęboko nas niepokoi. Istotne jest, abyśmy mogli w zintegrowany sposób szybko sporządzić mapę najbardziej dotkniętych powodzią obszarów i zidentyfikować osoby potrzebujące wsparcia" - przekazał gubernator w oświadczeniu cytowanym przez channelnewsasia.com. Zdaniem Leite tylko w dwa dni strażacy uratowali 2400 osób.

Cyklon przemieścił się w kierunku oceanu. Do Brazylii dociera zima

Obrona Cywilna Rio Grande do Sul poradziła tym, którzy chcą wrócić do swoich domów, aby sprawdzili warunki strukturalne i bezpieczeństwa. "Zdezynfekuj miejsce i wszystkie materiały, które miały kontakt z wodą. Poinformuj władze, jeśli zidentyfikujesz ryzyko" - przekazała obrona cywilna, cytowana przez agenciabrasil.ebc.com.br. Według Narodowego Centrum Zarządzania Ryzykiem i Klęsk Żywiołowych cyklon miał przesunąć się w kierunku oceanu, w związku z czym pogoda ma ulec poprawie. Problem mogą stanowić jednak niskie temperatury, które nadejdą już w tym tygodniu wraz z rozpoczynającą się w Brazylii zimą. 

Więcej o: