Grube miliony, głośne otwarcie. A teraz informacja: Nowa obwodnica Bolesławia zostanie zalana

Obwodnica w miejscowości Bolesław (województwo małopolskie) prawdopodobnie zostanie zalana w związku z zamknięciem pobliskiej kopalni. Dopiero w zeszłym roku zakończono jej budowę, która kosztowała 7,5 mln zł.

Północna część obwodnicy Bolesławia w powiecie olkuskim zostanie zalana. To kwestia roku lub dwóch - tak uważa rzecznik prasowy Zakładów Górniczo-Hutniczych "Bolesław" Tomasz Wójcik, cytowany przez TVP3 Kraków. Do zalania ma dojść w sposób naturalny. Woda podziemna się podnosi, wypełnia wyrobiska górnicze i wkrótce przykryje asfalt. Problem pojawił się bowiem po tym, jak w 2020 roku zlikwidowano kopalnię ZGH "Bolesław" i wyłączono pompy, które eksploatowały tutejszą kopalnię rud cynkowo-ołowiowych "Olkusz-Pomorzany" oraz odwadniały wyrobiska. Tomasz Wójcik uważa, że można było temu zapobiec, ponieważ na taki obrót spraw wskazywała dokumentacja hydrogeologiczna.  

Zobacz wideo

Obwodnica za ponad 7 mln zł zostanie zalana. Nikt nie chce ponieść odpowiedzialności

Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik w oficjalnym oświadczeniu winą obarcza przedsiębiorcę górniczego, który - według niego - likwidując swoją działalność, powinien wziąć odpowiedzialność za społeczne i środowiskowe konsekwencje tej decyzji. Burmistrz przypomniał też, ze w październiku 2020 roku negatywnie zaopiniował plan likwidacji kopalni, właśnie przez wzgląd na potencjalne negatywne konsekwencje. ZGH "Bolesław" w odpowiedzi przekazało jednak, że nie poczuwa się do odpowiedzialności za drogę, ponieważ - według nich - obwodnica powstała w miejscu nienadającym się do zabudowy. Co więcej, dokumentacja projektowa miała mieć duże wady, a badania terenu przed rozpoczęciem inwestycji były niewystarczające - podaje TVP3 Kraków.

Nowa obwodnica Bolesławia zostanie zalana

W lutym kilkanaście metrów od obwodnicy powstało zapadlisko o średnicy ok. 8 metrów i głębokości ok. 5 metrów. Kilka miesięcy później - w maju - podobna dziura o średnicy 2,5 metra powstała na drodze, wchłaniając część asfaltu. To wszystko ma miejsce zaledwie rok po uroczystym otwarciu obwodnicy. Droga została bowiem oddana do użytku pod koniec 2022 r. Kosztowała ok. 7,5 mln zł, a środki te pochodziły głównie z Rządowego Funduszu Inwestycji Lokalnych.

Burmistrz przekazał, że "stale monitoruje pojawiające się informacje o faktycznym i potencjalnym wystąpieniu podmokłości, czy zapadlisk".

Więcej o: