W Bałtyku odkryto 20 nowych gatunków sałaty morskiej. Naukowcy ostrzegają przed inwazyjnymi glonami

Naukowcy ze Szwecji odkryli w Morzu Bałtyckim 20 nowych gatunków sałaty morskiej. Badacze podkreślili, że ich odkrycie będzie miało istotne znaczenie dla przemysłu spożywczego oraz biochemii. Zauważono, że część zidentyfikowanych glonów to gatunki inwazyjne, stanowiące zagrożenie dla bałtyckiej akwakultury. Wskazano jednocześnie, jakie korzyści mogą płynąć z badań szwedzkich naukowców.

Naukowcy z Uniwersytetu w Göteborgu odkryli w Morzu Bałtyckim 20 nowych gatunków sałaty morskiej, o czym możemy przeczytać na stronie news.cision.com. W ten sposób udowodniono, że w Bałtyku znajduje się znacznie więcej odmian glonów niż dotychczas sądzono. Badacze zauważyli, że taka sytuacja zarówno rodzi zagrożenia, jak i stwarza szansę na efektywniejsze wykorzystywanie zasobów Morza Bałtyckiego.

Zobacz wideo Studio Biznes odc. 161 [zawiera autopromocję]

Naukowcy przebadali 10 tys. km bałtyckiego wybrzeża. Odkryli trzy nowe gatunki inwazyjne sałaty morskiej

Aby dokonać swojego odkrycia, szwedzcy naukowcy musieli przebadać 10 tysięcy kilometrów bałtyckiego wybrzeża. Jak podkreśla Sophie Steinhagen z Uniwersytetu w Göteborgu, ich wysiłki nie poszły na marne, ponieważ dostarczały bardzo ważnych danych na temat zagrożeń związanych z obecnością glonów w Bałtyku.

- Zbadaliśmy różnorodność biologiczną Morza Bałtyckiego oraz cieśnin Kattegat i Skagerrak, pobierając dużą liczbę próbek sałaty morskiej, a następnie przeprowadziliśmy analizę ich DNA. Znaleźliśmy w sumie 20 unikalnych gatunków i podgatunków sałaty morskiej. Trzy z nich to gatunki inwazyjne - przekazała Sophie Steinhagen.

Zidentyfikowanie odmian inwazyjnych jest ważne, bo utrzymanie w dobrym stanie ekosystemu Morza Bałtyckiego wymaga posiadania wiedzy o glonach, które mogą zagrażać jego funkcjonowaniu, konkurując z rodzimymi gatunkami roślin.

Naukowcy sądzą, że wskutek odkrycia nowych glonów będziemy inaczej badać i wykorzystywać Bałtyk

Szwedzcy naukowcy dostrzegają także optymistyczny wymiar swojego odkrycia. Istnienie w Bałtyku nieznanych wcześniej gatunków glonów to sygnał, że badacze muszą opracować nowe, skuteczniejsze metody identyfikacji znajdujących się tam roślin.

Sałata morska jest rośliną interesującą z perspektywy bałtyckiej akwakultury, ponieważ łatwo się rozmnaża i szybko rośnie. Poszerzenie naszej wiedzy o glonach oraz odkrycie nowych gatunków może zatem okazać się korzystne dla przemysłu spożywczego. Naukowcy w Szwecji oraz innych krajach badają ponadto różne biochemiczne zastosowania sałaty morskiej. Dlatego każde nowe odkrycie dotyczące tych roślin jest dla nich bardzo cenne.

Więcej o: