Jak zwraca uwagę portal RDC.pl, w lipcu w gminach całego kraju rozpoczęły się kontrole w związku z obowiązkiem segregowania odpadów. Zgodnie z przepisami w 2023 roku ponowne wykorzystanie odpadów musi być bowiem na poziomie 35 procent. Za niesegregowanie śmieci przewidziane są kary. Przykładowo w Warszawie wynoszą one dwukrotność stawki za odbiór, czyli 170 zł dla mieszkańców bloków, 214 zł dla mieszkańców domów.
Od 2019 roku śmieci segreguje się na pięć rodzajów: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, odpady bio oraz odpady zmieszane. Ale gdzie wyrzucić styropian?
Styropian to przede wszystkim materiał izolacyjny. Znajdziemy go na budowach, gdzie wykorzystywany jest do ocieplania budynków. Poza tym swoją rolę spełnia również jako materiał budulcowy do pudełek na żywność. Na styropian natkniemy się także w przesyłkach i opakowaniach, gdzie pełni rolę ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi w transporcie.
Wyrzucając styropian, powinniśmy kierować się jego wcześniejszym przeznaczeniem. W zależności od tego, do czego został zaprojektowany, trafi do jednego z trzech miejsc:
Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych jest specjalnym miejscem przeznaczonym dla mieszkańców danej gminy, w którym mogą oni pozostawiać śmieci, których nie wolno wyrzucać do zwykłych pojemników. Zakres odpadów przyjmowanych przez PSZOK obejmuje: