Gdzie wyrzucić styropian? To zależy. Są trzy możliwości

Choć segregacja śmieci rządzi się ściśle ustalonymi zasadami, niektóre odpady mogą być kłopotliwe w kwestii wyboru pojemnika. Jednym z takich produktów jest styropian, który w zależności od rodzaju powinien trafić do różnych worków na śmieci. Tymczasem w lipcu ruszyły kontrole dotyczące segregacji śmieci. Gdzie wyrzucić styropian?

Jak zwraca uwagę portal RDC.pl, w lipcu w gminach całego kraju rozpoczęły się kontrole w związku z obowiązkiem segregowania odpadów. Zgodnie z przepisami w 2023 roku ponowne wykorzystanie odpadów musi być bowiem na poziomie 35 procent. Za niesegregowanie śmieci przewidziane są kary. Przykładowo w Warszawie wynoszą one dwukrotność stawki za odbiór, czyli 170 zł dla mieszkańców bloków, 214 zł dla mieszkańców domów.

Od 2019 roku śmieci segreguje się na pięć rodzajów: papier, metale i tworzywa sztuczne, szkło, odpady bio oraz odpady zmieszane. Ale gdzie wyrzucić styropian?

Zobacz wideo Ciasto styropian - idealne, by kogoś udobruchać

Styropian to przede wszystkim materiał izolacyjny. Znajdziemy go na budowach, gdzie wykorzystywany jest do ocieplania budynków. Poza tym swoją rolę spełnia również jako materiał budulcowy do pudełek na żywność. Na styropian natkniemy się także w przesyłkach i opakowaniach, gdzie pełni rolę ochrony przed uszkodzeniami mechanicznymi w transporcie.

Różne rodzaje styropianu. Gdzie wyrzucimy każdy z nich?

Wyrzucając styropian, powinniśmy kierować się jego wcześniejszym przeznaczeniem. W zależności od tego, do czego został zaprojektowany, trafi do jednego z trzech miejsc:

  • styropian opakowaniowy czysty - spotykany w pudłach z AGD, elektroniką, meblami i delikatnym towarem szczególnie narażonym na zniszczenie w trakcie transportu. Ponieważ podlega recyklingowi, należy wyrzucić go do żółtego pojemnika na plastik i metal,
  • styropian opakowaniowy brudny - pakowane są do niego posiłki zamawiane na wynos. Ponieważ bezpośrednie przechowywanie w nich jedzenia wiąże się z ich pobrudzeniem, nie nadają się do ponownego wykorzystania. Z tego powodu powinny trafić do śmieci zmieszanych w czarnym worku,
  • styropian budowlany - na budowach obecny z powodu właściwości izolacyjnych, wykorzystywany do ocieplania budynków. Nie można wyrzucać go do zwykłych domowych pojemników na śmieci. Zazwyczaj trafia on do kontenerów na odpady budowalne podstawionych przez odpowiednią firmę. W sytuacji gdy nie mamy takich odpadów dużo możemy samodzielnie zawieźć je do PSZOK-u.

Czym jest PSZOK? Jakie śmieci możemy tak oddać?

Punkt Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych jest specjalnym miejscem przeznaczonym dla mieszkańców danej gminy, w którym mogą oni pozostawiać śmieci, których nie wolno wyrzucać do zwykłych pojemników. Zakres odpadów przyjmowanych przez PSZOK obejmuje:

  • odpady wielkogabarytowe,
  • odpady budowlane, poremontowe i rozbiórkowe,
  • odpady zielone,
  • elektrośmieci, baterie, akumulatory,
  • przeterminowane leki i środki chemiczne,
  • zużyte opony.
Więcej o: