McDonald's wprowadza opakowania wielokrotnego użytku. Francja skorzystała z nowego rozwiązania

Ponad 1200 restauracji sieci McDonald's na terenie Francji zamiast dotychczasowych papierowych opakowań wprowadziło nowoczesne opakowania wielokrotnego użytku. Każde z nich wyposażono w technologię RFID, dzięki której firma chce zminimalizować ilość produkowanych przez restauracje odpadów.

Od stycznia 2023 roku we Francji zaczęły obowiązywać nowe przepisy mające usprawnić gospodarowanie odpadami. Ma to na celu m.in. zwiększenie ochrony bioróżnorodności i zasobów naturalnych kraju. W konsekwencji nowych regulacji oraz zobowiązania McDonald's France do poprawy systemu recyklingu, popularna sieć fast food zrezygnowała w 1200 restauracjach w kraju z tradycyjnych opakowań, na rzecz ich odpowiedników wielokrotnego użytku. 

Zobacz wideo Czy Rosjanie będą tęsknić za McDonald's?

McDonald's wprowadza opakowania wielokrotnego użytku

Nowe opakowania wprowadzone przez McDonald's wyposażone zostały w technologię RFID, czyli Radio-Frequency Identification, która umożliwia przesył i odczyt danych za pomocą fal radiowych. Projekt McDonald's zrealizowany został we współpracy z firmą Checkpoint Systems. Dzięki niemu restauracja znacząco ma zmniejszyć generowanie odpadów. W jaki sposób? Technologia RFID umożliwia stałą kontrolę stanów magazynowych opakowań wielokrotnego użytku. Oprócz tego możliwe jest także potencjalne śledzenie opakowań za pomocą zautomatyzowanej bazy danych.

Baza danych dodatkowo zapewnia McDonald’s France pełny wgląd w czasie rzeczywistym w posiadane stany magazynowe - w tym dane dotyczące rodzajów i liczby opakowań - i pozwala określić potrzeby uzupełniania z dokładnością 99 proc.

- przekazał serwis retailnet.pl. Automatyczne śledzenie dodatkowo umożliwia restauracjom precyzyjne zlokalizowanie znajdujących się w pobliżu opakowań, np. tych, które zostały przypadkowo wyrzucone do śmieci przez konsumentów. Dzięki temu firma ma znacząco ograniczyć ubytki. RFID pozwala także zoptymalizować późniejsze uzupełnianie opakowań oraz gwarantuje długotrwałe zabezpieczenie użyteczności zasobów restauracji. 

W wielorazowych opakowaniach McDonald’s kluczowe będą etykiety

Dzięki testom laboratoryjnym i konsultacjom dotyczącym produktów opracowana przez Checkpoint Systems technologia stanowi pierwsze na świecie bezpieczne w kontakcie z żywnością wykorzystanie RFID. Jest ono m.in. odporne na wodę oraz wysokie temperatury. To nowoczesne rozwiązanie wprowadzono do opakowań za pomocą specjalnych etykiet znajdujących się m.in. na pojemnikach na frytki, kubkach czy butelkach.  

Więcej o: