Alarm w Estonii. Z wraku zatopionego na dnie Bałtyku krążownika HMS Cassandra wycieka paliwo

Estońskie Ministerstwo Klimatu wykryło na dnie Bałtyku wyciek paliwa. Wyciek pochodzi z wraku lekkiego krążownika HMS Cassandra, który zatonął ponad 100 lat temu. Okręt mógł pomieścić nawet tysiąc ton paliwa. Opublikowano także nagranie nurków, którzy podpłynęli do jednostki.

Niszczyciel HMS Cassandra zatonął na zachód od dużej estońskiej wyspy Saaremaa po I wojnie światowej. Od tego czasu nie sprawiał szczególnych problemów Estończykom. Aż do czerwca 2023, gdy Estońskie Ministerstwo Klimatu zauważyło, że zgromadzone w jego baku paliwo zaczęło wyciekać. Na podstawie dostępnych danych stwierdzono, że w zbiornikach HMS Cassandra mogło się pomieścić do tysiąca ton paliwa. - Okręt prawdopodobnie miał na pokładzie około 780 ton paliwa, z czego część przedostała się do morza w momencie zatonięcia. Biorąc pod uwagę względną integralność i stan wraku, zakłada się, że większość paliwa pozostaje w nim uwięziona - powiedział Kaspar Anderson, doradca w Departamencie Środowiska Morskiego Ministerstwa Klimatu, cytowany przez portal The Baltic Times.

Zobacz wideo Codzienne obawy i lęki osób LGBT ["Jesteśmy rodziną" - serial o LGBT+ w Polsce]

Estonia. Wyciek paliwa z wraku na Bałtyku

Ministerstwo Klimatu zapewniło jednak, że wyciek nie stwarza zagrożenia. - Wyciek jest niewielki i powolny, więc paliwo docierające do powierzchni rozpada się i rozprasza pod wpływem fal i światła słonecznego. Na powierzchni widoczne są tylko słabe ślady rozproszonego oleju - relacjonuje przedstawiciel ministerstwa. Podkreśla też, że nie jest to rodzaj nieszczelności, który można wykryć za pomocą obserwacji satelitarnej lub lotniczej. Wrak HMS Cassandra będzie jednak monitorowany, a resort klimatu na bieżąco będzie śledzić wszelkie wahania wycieku w czasie. Ministerstwo Klimatu ma także pracować nad zainicjowaniem projektu, którego celem będzie bezpieczne wydobycie pozostałego paliwa. W internecie opublikowano także nagranie nurków, którzy podpłynęli do zatopionego krążownika 15 czerwca.

 

Niszczyciel HMS Cassandra był lekkim krążownikiem klasy C Królewskiej Marynarki Wojennej. Należał do grupy Caledon krążowników klasy C. Cassandra. Zbudowany został przez Vickers Limited w Barrow in Furness w marcu 1916 roku. Zwodowany 25 listopada 1916 roku i przyjęty do służby w czerwcu 1917 roku. Krótko jednak pływał po bałtyckich wodach, bo został zatopiony przez minę podczas brytyjskiej interwencji w rosyjskiej wojnie domowej 5 grudnia 1918 roku. Po zakończeniu I wojny światowej 6 Eskadra Lekkich Krążowników, w tym Cassandra została wysłana na Bałtyk w celu wsparcia niepodległości nowo powstałych państw bałtyckich przeciwko bolszewikom. Cassandra szybko zatonęła, ale większość jej załogi została uratowana. Tylko jedenastu członków załogi zginęło, 10 od wybuchy, a jeden podczas akcji ratunkowej.

Więcej o: