Sekretarz skarbu USA apeluje do Chin o wspólną walkę z globalnym ociepleniem. "Egzystencjalne zagrożenie"

Amerykańska sekretarz skarbu Janet L. Yellen zaapelowała do chińskich władz podczas wizyty w Pekinie o wspólne działania w kwestii walki ze zmianami klimatu. - Stany Zjednoczone i Chiny muszą współpracować, aby stawić czoła temu egzystencjalnemu zagrożeniu. Historia pokazuje, co potrafią nasze dwa kraje - przekonywała.

- Chociaż istnieją nieporozumienia między naszymi narodami, prezydent Biden i ja uważamy, że w najlepszym interesie naszych narodów leży poprawienie naszych stosunków oraz utrzymanie otwartych i uczciwych linii komunikacyjnych. Jest to szczególnie ważne, aby stawić czoła długotrwałym globalnym wyzwaniom, które zagrażają nam wszystkim. Jesteśmy dwiema największymi gospodarkami świata, w naszym interesie jest wspólna praca nad tymi wyzwaniami i jest to coś, czego świat od nas oczekuje - mówiła w piątek w Pekinie sekretarz skarbu USA Janet L. Yellen podczas posiedzenia Okrągłego Stołu ds. Finansowania Klimatu.

Zobacz wideo Anna i Justyna prowadzą obozy dla młodzieży. "Nie gwałcimy dzieci" ["Jesteśmy rodziną" - odc. 6. "Wychowamy wasze dzieci"]

- Zmiana klimatu znajduje się na szczycie listy globalnych wyzwań, a Stany Zjednoczone i Chiny muszą współpracować, aby stawić czoła temu egzystencjalnemu zagrożeniu. Historia pokazuje, co potrafią nasze dwa kraje: momenty współpracy w zakresie klimatu między Stanami Zjednoczonymi a Chinami umożliwiły globalne przełomy, w tym porozumienie paryskie. Oba nasze kraje starają się wspierać partnerów na rynkach wschodzących i krajach rozwijających się w dążeniu do osiągnięcia swoich celów klimatycznych i uważam, że dalsza współpraca USA-Chiny w zakresie finansowania działań związanych ze zmianą klimatu ma kluczowe znaczenie - przekonywała.

Jak dodała Janet L. Yellen, "jako dwaj najwięksi na świecie emitenci gazów cieplarnianych i najwięksi inwestorzy w energię odnawialną, Chiny i USA ponoszą wspólną odpowiedzialność - i możliwości - by przewodzić". - Finansowanie działań związanych ze zmianą klimatu powinno być ukierunkowane wydajnie i skutecznie. Uważam, że gdyby Chiny wspierały istniejące wielostronne instytucje klimatyczne, takie jak Zielony Fundusz Klimatyczny i Fundusze Inwestycji Klimatycznych wraz z nami i rządami innych darczyńców, moglibyśmy mieć większy wpływ niż obecnie - mówiła.

Rekordy średniej globalnej temperatury powietrza

Średnia globalna temperatura powietrza na Ziemi wyniosła we wtorek 17,18 stopni Celsjusza - według danych zebranych przez amerykańskie Narodowe Centra Prognoz Środowiskowych (NCEP). Tym samym pobito rekord, który odnotowano dzień wcześniej - w poniedziałek odczyty wskazały temperaturę na poziomie 17,01 stopnia.

Natomiast dla siedmiodniowego okresu kończącego się w środę średnia temperatura dziennej była o 0,04 wyższa niż w jakimkolwiek tygodniu w ciągu 44 lat prowadzenia pomiarów - podają eksperci Climate Reanalyzer Uniwersytetu Maine. Warto przy okazji wspomnieć, że w czwartek, według danych instytucji, temperatura znów wzrosła - osiągnęła wartość 17,23 stopnia. - Jeśli nadal będziemy opóźniać kluczowe działania, doprowadzimy do katastrofy, o czym świadczą ostatnie dwa rekordy temperatury - podkreślał w ostatnich dniach sekretarz generalny ONZ António Guterres. Oficjalne dane potwierdzają też, że tegoroczny czerwiec był gorętszy od wszystkich czerwców w historii pomiarów. 

Więcej o: