Zaskakująca deklaracja. Linie lotnicze zachęcą do wybierania pociągu zamiast samolotu

Holenderskie linie lotnicze KLM rekomendują swoim pasażerom, aby zamiast biletu lotniczego na trasie Amsterdam - Bruksela decydowali się na podróż pociągiem. Przedstawiciele KLM mówią o środowisku, ale to niejedyny powód.

Klimatolog Zeke Hausfather w rozmowie z "New York Timesem" podkreślił, że to, co aktualnie obserwujemy w temacie klimatu, to skutki zanieczyszczania atmosfery, które pochodzą głównie ze spalania ropy, węgla i gazu. Z powodu naszej działalności średnia temperatura Ziemi wzrosła o ok. 1,2 dwa stopnia od XIX wieku i będzie rosnąć tak długo, jak nie przestaniemy zupełnie emitować gazów cieplarnianych. Europejska Agencja Środowiska podaje, że w 2019 roku w samej Unii Europejskiej lotnictwo odpowiadało za ok. 4 proc. całkowitej emisji gazów cieplarnianych, ale udział ten stale się powiększa. Linie lotnicze zostały zobowiązane m.in. do ograniczenia śladu węglowego. 

Zobacz wideo Putin jak Kim Dzong Un! Oto dlaczego woli pancerny pociąg od samolotu

Holenderskie linie lotnicze zachęcają do wyboru pociągu

Tym mianem określa się całkowitą sumę emisji gazów cieplarnianych, wytwarzanych przez daną osobę, organizację, wydarzenie lub produkt. Linie lotnicze, chcąc zminimalizować ww. ślad węglowy, starają się ograniczać lub całkowicie eliminować połączenia na krótkich odcinkach, ponieważ wtedy można wybrać inny środek transportu, który będzie znacznie bardziej ekologiczny. W tym kontekście holenderskie linie lotnicze KLM zachęcają swoich pasażerów, którzy decydują się na lot na trasie Amsterdam Bruksela, do wybrania pociągu, zamiast samolotu

"Jeśli połączenia są dobre, jeśli dotrą na Schiphol [Amsterdam - red.], jeśli będą działać również w weekendy, jesteśmy bardziej niż skłonni przestać latać do Brukseli" - powiedziała portalowi politico.eu dyrektorka generalna KLM Marjan Rintel. Ochrona środowiska nie jest jedynym powodem, dla którego KLM chce zlikwidować loty na tej trasie. Port lotniczy Schiphol osiąga maksymalną przepustowość lotów, a tamtejszy rząd stara się ograniczyć liczbę startów i lądowań, aby zmniejszyć zanieczyszczenia środowiska oraz poziom hałasu - podaje portal.

Ekolodzy alarmują - pociągi są znacznie lepsze dla środowiska

Likwidację krótkich połączeń samolotowych popierają także ekolodzy. "To skandal, że w czasach kryzysu klimatycznego wciąż mamy te dodatkowe trasy. Loty (między Brukselą a Amsterdamem) mają wpływ na klimat, który jest 14 razy większy niż pociąg" - mówił Victor Thévenet z grupy Transport & Environment. Pociągi bezdyskusyjnie są znacznie bardziej ekologiczne i przyjazne dla środowiska, jednak nie są tak dostępne jak samoloty.

Portal zwraca uwagę na utrudnione połączenia kolejowe, które są w porannych godzinach i dodatkowo w bardzo ograniczonej liczbie w weekendy. Dodatkowym atutem samolotów jest także czas podróży. Mimo tak krótkiej trasy, jaką jest połączenie Amsterdam Bruksela (ok. 200 km), podróż pociągiem jest niemal dwukrotnie dłuższa. 

W tej kwestii Rintel ma ciekawe podejście. Uważa, że wprowadzenie zakazu lotów, jak np. we Francji na krótkiej trasie nie rozwiąże problemów, bo ludzie zamiast pociągu wybiorą auto, które także ma szkodliwy wpływ na środowisko. "Zbyt łatwo jest powiedzieć 'zakazujmy tego' i nie mieć pociągów na miejscu" - mówiła Rintel. "Potem ludzie jeżdżą samochodem i to jest jeszcze gorsze" - dodała. Jednym z kroków, który ma zachęcać podróżnych do wybierania innego środka transportu niż samolot jest usługa cyfrowa o nazwie Multimodal Digital Mobility Services. Ma ona za zadanie pokazywać pasażerom porównania różnych opcji transportu, aby mogli wybrać najkorzystniejszą. 

Więcej o: