Znalazłeś takiego grzyba? Zebranie go może cię sporo kosztować

Jeśli wybieramy się na grzybobranie, warto znać nie tylko podział na gatunki jadalne i trujące. Poważne zatrucie nie jest bowiem jedyną karą, jaka może spotkać nas za niewiedzę w tym temacie. Dla grzybiarzy, którzy nie potrafią rozpoznać grzybów znajdujących się pod ochroną, przewidziano bardzo surowe mandaty. Zebranie rzadkich okazów może kosztować nas nawet 5 tys. zł.

Do oficjalnego rozpoczęcia sezonu na grzybobranie pozostaje coraz mniej czasu. Już teraz, pomimo letnich upałów, w polskich lasach znaleźć można wiele popularnych gatunków grzybów. Wśród klasycznych podgrzybków, kań i maślaków wzrastają również takie owocniki, których zebranie może nas jednak bardzo drogo kosztować.

Zobacz wideo Kiedy Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe? Analizujemy

Mandat do 5 tys. zł za zbieranie grzybów? To możliwe, jeśli zerwiesz gatunek chroniony

Lista udokumentowanych gatunków grzybów w Polsce sięga ponad 3,5 tys. pozycji. Na mocy Rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów z tej licznej puli wyodrębniono 232 rodzaje objęte ochroną całkowitą oraz 90 owocników zakwalifikowanych do ochrony częściowej

Za ich zerwanie prawo przewiduje bardzo wysokie kary zamykające się w przedziale do nawet 5 tys. zł. Większość grzybiarzy nie zdaje sobie sprawy z tego, że ich działalność może skończyć się mandatem. Chronione gatunki grzybów często bywają też mylone z innymi pospolitymi owocnikami.

 

Udaje borowika szlachetnego, ale nim nie jest. Na jakie chronione gatunki grzybów musimy uważać w polskich lasach?

Jednym z najczęściej niewłaściwie rozpoznawanych grzybów jest borowik królewski. Jak sama nazwa wskazuje, jest on regularnie mylony z popularnym wśród grzybiarzy borowikiem szlachetnym. Grzyb ten może pochwalić się długą listą przypominających go gatunków, które objęto ochroną całkowitą. W lesie natrafimy mi.in. na borowika korzeniastego i jego nieco groźniej brzmiącą odmianę szatańską. Pełny spis grzybów, za których zebranie grozi spora grzywna, znajdziesz w wyżej wspomnianym rozporządzeniu.

Więcej o: