Bojowniczka o prawa kobiet i badaczka klimatu uhonorowana przez Google. Kim była Eunice Newton Foote?

Włączając w poniedziałek wyszukiwarkę Google, naszym oczom ukaże w miejscu znanego logo wizerunek kobiety siedzącej nad książkami. To naukowczyni Eunice Newton Foote, która jako pierwsza odkryła efekt cieplarniany i jego rolę w ocieplaniu się klimatu Ziemi. W ten sposób Google chciał ją uhonorować w 204. rocznicę urodzin.

17 lipca 1819 roku w Connecticut urodziła się Eunice Newton Foote. Od młodzieńczych lat zdradzała zamiłowanie do nauki, ale równie ważne były dla niej prawa kobiet. Uczęszczała do Troy Female Seminary. W 1848 roku Foote wzięła udział w pierwszej Konwencji Praw Kobiet w Seneca Falls. Była także piątą sygnatariuszką Deklaracji Sentymentów - dokumentu, który domagał się równości kobiet w statusie społecznym i prawnym. Początek XIX wiek to czas, gdy kobiety były powszechnie odrzucane ze społeczności naukowej, a Newton Foote marzyła właśnie o karierze naukowej.  

Zobacz wideo Globalne ocieplenie. Glacjolog: Mniejsze lodowce są już zasadzie zgubione

Kim była Eunice Newton Foote?

Z tego powodu niezrażona naukowczyni przeprowadzała eksperymenty na własną rękę. Podczas jednego z takich eksperymentów gdy, umieściła termometry rtęciowe w szklanych cylindrach, odkryła, że cylinder zawierający dwutlenek węgla ogrzewany na słońcu doświadczył największych zmian. Kobieta badała bowiem działanie promieni słonecznych na różne gazy. I w ten sposób została pierwszą osobą, która powiązał rosnący poziom dwutlenku węgla z ociepleniem atmosfery. Wykazała, że po pochłonięciu przez Ziemię promieni słonecznych, ich część ulega reemisji w formie promieniowania podczerwonego, które następnie pochłaniane jest przez gazy m.in. dwutlenek węgla, co przekłada się na zwiększenie temperatury.  

Jej eksperyment dał początek dalszym badaniom, które wykazały, że istnieje coś takiego jak efekt cieplarniany - kiedy gazy takie jak dwutlenek węgla zatrzymują ciepło słoneczne, temperatura ziemskiej atmosfery stopniowo wzrasta. Opisane wyżej badanie było jednym z dwóch, które Foote opublikowała w czasopiśmie Proceedings of the American Association for the Advancement of Science. Były to pierwsze dwa badania z zakresu fizyki opublikowane przez kobietę w Stanach Zjednoczonych, które później zostały zaprezentowane na spotkaniu American Association for the Advancement of Science, co prawda już przez naukowca płci męskiej.  

Google Doodle uhonorowało naukowczynie

Aby uczcić jej dokonania, 17 lipca w ponad 20 krajach grafika przedstawiająca naukowczynie zastąpiła logo Google w internetowej wyszukiwarce. To tzw. Doodle - śmieszne, zaskakujące i dość spontaniczne zmiany wprowadzane w logo Google w celu uczczenia świąt, rocznic oraz pamięci znanych artystów, pionierów i naukowców. W poniedziałek w niektórych krajach zamiast wizerunku Eunice Newton Foote Doodle przedstawiało sudańską kompozytorkę grającą na udzie Asmę Hamzę. Klikając w logo Google możemy przeczytać historię Eunice Newton Foote.

Więcej o: