Norweskie renifery przejadły ponad 420 mln rubli? Rosja chce odszkodowania

420 milionów rubli - na tyle Rosja wyceniła swoje szkody, które wyrządziły jej renifery z Norwegii. Zwierzęta miały nielegalnie przekroczyć granicę i żywić się porostami w obwodzie murmańskim przez około dwa miesiące.
Zobacz wideo Rosja zagrożeniem dla polskiej demokracji i wyborów parlamentarnych? Szrot wyjaśnia słowa Dudy

Odszkodowanie, którego Rosja żąda od Norwegii ma związek z prawie dwumiesięcznych pobytem 40 reniferów w obwodzie murmańskim - informuje dziennik "Adresseavisen". Zwierzęta najprawdopodobniej w październiku 2022 roku przeszły przez granicę norwesko-rosyjską z regionu Finnmark do obwodu murmańskiego i przez następne dwa miesiące żywiły się porostami na terytorium Rosji. W grudniu norweskie renifery zauważyli rosyjscy pracownicy parku narodowego Pasvik [jest zlokalizowany na granicy Rosji, Norwegii i Finlandii - przyp. red.].

Rosja żąda odszkodowania od Norwegii. Renifery przejadły setki milionów rubli

Na początku tego roku Rosjanie zwrócili Norwegom renifery i przystąpili do szacowania, jakie szkody ponieśli w związku z obecnością zwierząt na swoim terytorium - wskazuje norweski dziennik. "Adresseavisen" ujawnił, że Rosjanie zażądali od Norwegii odszkodowania za straty przyrodnicze. Dyrekcja rosyjskiej części parku obliczyła, że to 420 mln rubli, czyli około 18 mln złotych.

Wstępnie nadaliśmy priorytet pracom związanym z ulepszeniem i utrzymaniem ogrodzenia. Jeśli chodzi o roszczenie o odszkodowanie za nielegalny wypas reniferów norweskich, obecnie planujemy spotkanie z Zarządem Rosyjskiego Parku Narodowego. Dlatego jest zbyt wcześnie, aby odpowiadać na pytania dotyczące odszkodowań

- usłyszała redakcja dziennika od Norweską Dyrekcję ds. Rolnictwa. Nie wiadomo, jak Rosjanie wyliczyli kwotę roszczeń. Media przypominają, że Norwegia i ZSRR podpisały w 1977 roku dokument regulujący kwestie dotyczące wypasu reniferów. Umowa zakłada, że po pierwsze państwa będą wzajemnie odsyłać zwierzęta, jeśli te przekroczą granicę. Regulacja wskazuje też na odszkodowania za ewentualne zniszczenie pastwiska.

***

Więcej o: