Ludzie dostają oparzeń od upadku na asfalt. Ekstremalne upały w USA. Ponad 40 stopni Celsjusza przez 31 dni z rzędu

Arizona zmaga się z katastrofalnymi skutkami ekstremalnych upałów. Szpitale są pełne pacjentów, którzy po kontakcie z podłożem doznali oparzeń. W stolicy tego stanu, Phoenix, temperatura powyżej 40 stopni Celsjusza utrzymywała się przez ponad 30 kolejnych dni.

"Wszystkie 45 łóżek w Arizona Burn Center w Valleywise Health jest pełnych od środy, a aż jedna trzecia pacjentów trafiła tam po tym, jak upadła i poparzyła się od asfaltu" - opisuje "New York Post".

Temperatura powierzchni w Arizonie może osiągać nawet 80 stopni Celsjusza. Dr Kevin Foster, dyrektor ds. oparzeń z tego centrum relacjonował, że liczba pacjentów z oparzeniami rośnie, a ich stan jest coraz cięższy. Zwłaszcza że taka temperatura może spowodować poważne oparzenia nawet przy krótkim kontakcie z powierzchnią. Najbardziej narażone na oparzenia się osoby chore, które mogą mieć problem ze wstaniem po upadku, a kontakt z tak nagrzanym asfaltem przez 10-20 minut może doprowadzić do całkowitego zniszczenia skóry.

Zobacz wideo Fotowoltaika i upały. Czy zawsze to przepis na sukces? I czy warto ją jeszcze zakładać?

Temperatura w Arizonie zagraża życiu ludzi i zwierząt

W ubiegłym roku Arizona Burn Center odnotowało 85 przyjęć z powodu oparzeń związanych z wysoką temperaturą w czerwcu, lipcu i sierpniu. Siedmiu z tych pacjentów zmarło z powodu odniesionych obrażeń. W tym roku może być gorzej. Hrabstwo Maricopa, najbardziej zaludnione w Arizonie, poinformowało dwa tygodnie temu o 25 zgonach związanych z upałami. To dane na dzień 21 lipca - przytacza te dane AP.  

Zagrożone tak wysoką temperaturą są też zwierzęta. Heather Allen, dyrektor generalny HALO Animal Rescue w Phoenix, radził, żeby wyprowadzać psy w najchłodniejszych momentach dnia, a gdy nie jest to możliwe, oswoić je z chodzeniem na spacer w specjalistycznych butach, które ochronią łapy przed gorącem. - Jeśli nie jesteś w stanie położyć dłoni na powierzchni dłużej niż 10 sekund lub bosej stopy na ziemi, oznacza to, że jest zbyt gorąco, aby wyprowadzać psa - radzi, cytowany przez eu.azcentral.com

31 dni ogromnych upałów z rzędu

Upały w Arizonie to utrzymujący się od dawna problem. Associated Press opisuje, że Phoenix - stolica i jednocześnie największe miasto stanu Arizona - skwierczało przez 31 dni z rzędu. Termometry od miesiąca dzień w dzień pokazywały tam co najmniej 43,3 stopni Celsjusza. Ochłodzenie nie przychodziło nawet po zachodzie słońca.

Temperatura w Phoenix przez 16 kolejnych nocy miała nie spadać poniżej 32,2 stopni Celsjusza. CNN opisuje, że rekordowe upały w Phoenix zabijają nawet kaktusy w ogrodach botanicznych. Naukowiec z Desert Botanical Garden mówił, że te rośliny co prawda są "przystosowane do upałów i suszy, ale mają swoje ograniczenia". Od poniedziałku temperatura zaczęła jednak spadać poniżej tych przerażających wyników.  

Więcej o: